Lajme

Gara për të shpëtuar gati 50 balena të bllokuara në një plazh të Australisë Perëndimore


Më shumë se 50 nga balenat e bllokuara në një plazh të Australisë Perëndimore kanë ngordhur, pavarësisht vigjilencës gjatë natës nga ekspertët.

“Mjerisht 51 balena kanë ngordhur gjatë natës pas një bllokimi masiv në plazhin Cheynes”, ka bërë me dije Shërbimi i Parqeve dhe Kafshëve të Egra në një përditësim në mediat sociale.

“Personeli i Shërbimit të Parqeve dhe Kafshëve të Egra po punon në partneritet me vullnetarë të regjistruar dhe organizata të tjera në përpjekje për të kthyer 46 balenat e mbetura në ujërat më të thella gjatë ditës”, vijon njoftimi.

Balenat u panë duke notuar në mënyrë të rrezikshme pranë plazhit Cheynes, 60 kilometra në lindje të Albany, të martën në mëngjes.

Me kalimin e ditës, po i afroheshin më pranë plazhit, duke shkaktuar shqetësimin e oficerëve të Departamentit të Biodiversitetit, Ruajtjes dhe Atraksioneve.

Nga ora 16:00, një pjesë e madhe e vijës bregdetare ishte e mbuluar me balena.

Me afrimin e natës, stafi i DBCA Parks dhe Wildlife Service mbërriti dhe ngriti kampin për një qëndrim gjatë natës për të monitoruar mirëqenien e balenave brenda një zone sigurie.

Ekipi përfshinte veterinerë të kopshtit zoologjik të Perthit dhe ekspertë të faunës detare, së bashku me pajisje të specializuara.

Ekspertët kanë spekuluar sjelljen e pazakontë të balenave përpara se ngecja të mund të jetë një tregues i stresit ose sëmundjeve.

Shkencëtarja e kafshëve të egra të Universitetit Macquarie, Vanessa Pirotta, ka thënë se pse balenat u bllokuan, mbeti një mister.

“Fakti që ishin në një zonë shumë të grumbulluar dhe duke bërë sjellje vërtet interesante dhe duke parë përreth herë pas here sugjeron se diçka tjetër po ndodh që ne thjesht nuk e dimë”, ka thënë ajo.

Ajo që e veçonte ngjarjen nga bllokimet e mëparshme ishte disponueshmëria e pamjeve që tregonin kafshët përpara se të bllokoheshin.

Duke analizuar klipin, Pirotta ka treguar se një balenë mund të ishte sëmurë ose mund të ishte çorientuar, por nuk kishte gjasa që po përpiqeshin të shmangnin grabitqarët.

Sakaq, ekuipazhet janë përmbytur nga ofertat për ndihmë për të shpëtuar balenat.

“Shërbimi i Parqeve dhe Kafshëve të Egra është mbingarkuar me qindra oferta ndihme për të shpëtuar balenat e bllokuara dhe tani kemi mjaft vullnetarë të regjistruar”, ka thënë departamenti në faqen e tij në Facebook.

Por “për arsye sigurie, anëtarëve të publikut u kërkohet të qëndrojnë larg plazhit”.

Ka një sërë rreziqesh në zonë, duke përfshirë balena të mëdha, të shqetësuara dhe potencialisht të sëmura, peshkaqenë, valë, makineri të rënda dhe anije.

Më shumë se 130 balena ngordhën në një bllokim masiv në Australinë Perëndimore në fillim të vitit 2018 në Gjirin Hamelin në jug të Perthit.

Mbyllja më e madhe masive e balenave ndodhi në vitin 1996 kur 320 balena u bllokuan në Dunsborough.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore