Lajme

GAP: Kostoja mujore e jetesës për një familje është rritur rreth 15% që nga viti i kaluar


Ilustrim

Instituti “GAP” përmes një grafikoni ka ilustruar rritjen e kostos së jetesës së qytetarëve të Kosovës që nga janari i vitit 2021 deri në qershor të vitit 2022.

Grafikoni në fjalë, sipas institutit “GAP”, paraqet ndryshimin në koston për blerjen e shportës me produktet dhe shërbime të njëjta për një familje pesë anëtarëshe si rrjedhojë e rritjes së çmimeve në Kosovë.

Sipas grafikës derisa në janar të vitit 2021 shpenzimet mesatare mujore të një familje pesë anëtarëshe ishte 670 euro, të njëjtat shpenzime në qershor të vitit 2022 kanë arritur në 774 euro.

Pra kostoja e jetesës së një familjeje kosovare është rritur për rreth 15 për qind që nga janari i vitit 2021.

Grafika është bërë bazuar në një anketë për buxhetin e ekonomive familjare për shpenzimet mesatare mujore, ndërsa çmimet nga Agjencia e Statistikave të Kosovës.

Grafikoni i publikuar nga GAP

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore