Lajme

Gafa e Sunak për ‘fëmijërinë e tij të privimit’: Nuk kisha një antenë satelitore


Mund të quhet vërtet shëmbëlltyra e Rishi Sunak.

Në një intervistë në ITV, kryeministri britanik ka folur për një fëmijëri privimi, ku shqetësimi kryesor i së cilës ishte… mospasja e një antene satelitore.

Është një tjetër gafë nga një personazh që shfaqet krejtësisht i shkëputur nga realiteti, ndërkohë që në Britaninë e Madhe miliona fëmijë jetojnë nën kufirin e varfërisë dhe shkojnë në shkollë në mëngjes me stomakun bosh.

Në intervistë, Sunak pyetet nëse i kupton vërtet vështirësitë e familjeve të zakonshme që luftojnë me koston e lartë të jetesës.

Pas një të qeshuri, kryeministri përgjigjet se “po, familja ime emigroi këtu me shumë pak, hoqëm dorë nga shumë gjëra sepse prindërit donin të investonin gjithçka në edukimin tonë”.

I nxitur për të treguar disa nga këto sakrifica, Sunak përgjigjet se janë “gjithfarëlloj gjërash: Sky TV, është diçka që nuk e kemi pasur kurrë si fëmijë”.

Është konfirmim, nëse ka ende nevojë, që kryeministri britanik jeton i ankoruar fort në një planet tjetër.

Në fund të fundit, me një pasuri familjare prej gati 800 milionë eurosh, ai është edhe më i pasur se mbreti Charles.

Prindërit e tij, të ardhur nga India, ishin njëri farmacist dhe tjetri mjek që e dërguan për të studiuar në Winchester College, një nga shkollat ​​private më ekskluzive në Angli, ku sot tarifa e shkollimit është e barabartë me gati 60 mijë euro në vit.

Dhe një herë ai rrëfeu se si djalë nuk kishte asnjë shok nga klasa punëtore.

Intervista parabolike në ITV është ajo në të cilën, javën e kaluar, Sunak kishte braktisur para kohe festimet për zbarkimin e Normandisë në Francë: një hap i rremë që ndezi një stuhi dhe që i dha atij akuzën për mungesë patriotizmi.

Tani transmetimi i intervistës rrezikon të ringjallë polemikën, sepse shpjegon se duhej të braktiste festimet për shkak të vonesës së Macron që kishte bërë që i gjithë programi të shtyhej.

Është  një seri gafash që po e kthen në krye fushatën elektorale të konservatorëve, të cilët tashmë e kishin nisur me një disavantazh të pakalueshëm në krahasim me Partinë Laburiste.

Por tani konservatorët po e shohin veten edhe nën presion nga partia e Nigel Farage, Reforma, e cila synon një parakalim i bujshëm.

Prandaj nuk është për t’u habitur që ditët e fundit ka pasur edhe zëra për një zëvendësim të mundshëm të Sunak në garë  më pak se një muaj para votimit të 4 korrikut.

Nuk do të ndodhë, por jep një ide se si konservatorët janë të dëshpëruar.

Një shëmbëlltyrë e trishtuar.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore