Sport

Futbolli nisi pas Pelé’s


Për brezin e lindur fill pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, shfaqja e adoleshentit Pelé gjatë Kupës së Botës 1958 hapi një dimension të ri të futbollit.

Momentet kryesore të shkurtra televizive të ndeshjeve në Suedi u transmetuan në një format bardh e zi që në fakt ngjante më shumë si nuanca të turbullta të grisë, por tashmë mrekullia braziliane dukej se ishte e fokusuar me një shkëlqim të artë.

17-vjeçari i dobët dhe me flokë të sheshtë shënoi gjashtë gola, disa prej tyre të ekzekutuar me një zgjuarsi të paturpshme dhe një nivel teknike të paimagjinueshme deri në ato momente, dhe më pas qau hapur mbi shpatullën e Gilmar-it, portierit të skuadrës, kur triumfi ishte siguruar.

Për shumë nga fansat e tij të rinj në vende të huaja, Edson Arantes do Nascimento ishte emri i parë i ndërlikuar i huaj që ata kujtuan.

Dymbëdhjetë vjet pas atij shpërthimi të parë gjenialiteti, ai fitoi medaljen e tretë të fituesit të Kupës së Botës.

Turneu i vitit 1970 u ndoq nga shumë shikues në televizorë me ngjyra, një pjesë e madhe e tyre u blenë posaçërisht për këtë rast.

Futbolli nuk është dukur kurrë aq i shkëlqyeshëm sa kur Pelé – tani një burrë i pjekur 29 vjeç – ishte në zemër të një skuadre që përfshin Tostão, Jairzinho, Gérson, Roberto Rivellino dhe Carlos Alberto.

Një ansambël mjeshtrash të rrethuar nga aura e tyre e artë teksa rrëmbyen lojën në një nivel të ri ndërveprimi krijues, me numrin 10 si dirigjent të tyre.

Një pjesë e vogël e futbollistëve që përgjithësisht mendohen si bashkëmoshatarë të Peles, duke përfshirë Alfredo Di Stefano, Diego Maradona dhe Johan Cruyff, zotëronin cilësitë e tyre të veçanta: një elegancë patriciane në shkallën e parë, një dinakëri transcendentale në të dytën, një takim i rrallë intelekti dhe atletizmi në të tretën.

Ajo që rrezatonte Pelé ishte më e thjeshtë – dhe bëri një tërheqje më të menjëhershme për syrin dhe zemrën: ishte cilësia e haresë.

Ky, ndoshta mbi të gjitha, është faktori që e bën atë të parin mes të barabartëve në mendjet e shumë gjyqtarëve të mirë.

Askush nuk mund të fajësohet për preferencën e një prej kandidatëve rivalë të tij për hapin më të lartë në podiumin e të gjitha kohërave; tërheqja unike e secilit shkakton një grup të ndryshëm përgjigjesh dhe ju duhet të përfshini edhe Zinedine Zidane, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi aty.

Por Pelé kishte diçka që i bëri të gjithë të buzëqeshnin ndërsa brohoritnin për bëmat e tij…diçka që fliste për mënyrën se si loja në mënyrën më të mirë mund të ndriçonte jetën individuale dhe të gjithë botën.

Ai ishte superylli i parë i futbollit botëror.

Më shumë se kaq, së bashku me Muhammad Ali dhe Bob Marley, ai u shpërfaq një nga një grup i zgjedhur sportistësh dhe artistësh me ngjyrë, të cilët tejkaluan fushën e tyre të ekspertizës dhe arritën famë globale në shekullin e 20-të, me një status vetëm gjysmë shkalle poshtë Martin Luther King dhe Nelson Mandela-s.

Megjithëse ai u akuzua në vitet 1970 për simpatitë e majta nga qeveria ushtarake represive e Brazilit, ai nuk ishte revolucionar; në përgjithësi thëniet e tij publike ishin aq dashamirëse sa ato të një konkurrenteje të Miss Botës që bën fushatë për paqen botërore.

Por efekti i pranisë së tij, i epërsisë së tij, ndihmoi në lirimin e prangave të paragjykimit injorant.

Në sytë e publikut të futbollit ai ishte i paprekur, i papërlyer.

Ai mbante me vete një lloj pafajësie: sado i famshëm të bëhej, ky ishte rritur si djali i një golashënuesi me një reputacion të caktuar, por që ndeshjet e para të të cilit ishin luajtur në rrugë në Três Corações, qytetin e tij të lindjes, me këpucë të vjetra për shtylla portash dhe një top të bërë nga letra ose lecka të mbushura në një çorape dhe të lidhur me fije.

Freskia dhe kënaqësia e plotë e lojës së tij mbetën ato të atij djali të vogël, duke transmetuar një mesazh të cilit djemtë e tjerë që luanin në rrugët e pasme të lagjeve të ndryshme mund t’i përgjigjeshin gati-tu.

Asnjë skandal serioz nuk e njollosi imazhin e tij gjatë 20 viteve të karrierës së tij si lojtar.

Ai nuk ishte, sigurisht, një qenie njerëzore e përsosur dhe sigurisht që nuk ishte i butë në fushë.

Por ai nuk bëri asgjë të keqe apo të vogël. Truket e tij me topin mashtruan kundërshtarët, por nuk ishin krijuar kurrë për t’i pakësuar apo poshtëruar ata.

Ai nuk kërkoi asnjë përfitim të padrejtë ose të paligjshëm. Në fitore ai ishte i hirshëm dhe modest, sikurse gjithmonë i vetëdijshëm për fatin e mirë që i ishte dhuruar.

Dhe jepte përshtypjen se donte të ndante krenarinë dhe kënaqësinë e tij me të gjithë.

Në kulmin e tij, midis finaleve në Suedi në 1958 dhe atyre në Meksikë në 1970, Pelé i ngjante atletit të përsosur.

Bilanci ishte çelësi, si në ndërtim ashtu edhe në lëvizje.

Fizikisht, gjithçka rreth tij dukej se përputhej në mënyrë të përkryer.

As shumë i hollë dhe as me muskuj të fortë, ai ishte i shpejtë mbi tokë qoftë në një sprint të papritur apo në një vrapim të gjatë.

Përveç shkathtësisë për t’i mposhtur kundërshtarët me shaka ose arrëmyshk, ai kishte forcën t’i rezistonte sulmuesve të mundshëm.

Ai pati një goditje të fuqishme dhe një kërcim të mirë për një goditje me kokë. Por mbi të gjitha ai kishte një imagjinatë të lirë nga kufizimet tokësore.

Ishte pikërisht aty në golat e tij të parë që e bëri audiencën e tij të re ndërkombëtare të ngrihej dhe të vinte re, kur ai shënoi të tretin nga pesë golat e Brazilit në finalen e 1958 duke kërkuar një pasim nga Nílton Santos.

Pele kontrolloi topin me kraharor duke pritur që të bjerë dhe duke përdorur kofshën e tij për ta kthyer mbi kokën e Julle Gustavsson, mbrojtësit suedez, përpara se të vraponte rreth tij dhe të kalonte topin me breshëri përtej portierit.

Kjo ishte një lëvizje që mbajti firmën e tij, ekuivalenti i tërheqjes së Puskas-it, kthesës në roveshatë të Krujfit ose gambeta e famshme e Maradona-s.

Dhe kjo po realizohej nga një adoleshent, me mendjen e tij të pastër nga llogaritjet, pak më i madh se djemtë që më pas u përpoqën ta imitonin atë në këndet e lojërave të shkollës.

Ishte, shkroi ai në autobiografinë e tij, një nga golat e tij të preferuar të të gjitha kohërave – dhe, sipas klubit të tij brazilian, Santos, ai kishte 1 mijë e 91 për të zgjedhur – “sepse isha shumë i ri, por edhe sepse askush nuk kishte parë një gol si ky më parë”.

Në fakt, çerekfinalja kundër Uellsit kishte shfaqur një version më tokësor të të njëjtit truk, kur ai kontrolloi një pasim të shkurtër me kraharor brenda zonës së penalltisë, u kthye pranë Mel Charles të hutuar, numri 5 i Uellsit dhe shtyu topin pas portierit Jack Kelsey për të prodhuar golin e vetëm të ndeshjes.

Pesë ditë më vonë tre-golëshi i pjesës së dytë me të cilin ai udhëhoqi Brazilin para Francës dhe në finale nuk përmbante asgjë aq të paharrueshme: ai po e kursente atë për ndeshjen kryesore, të cilën e mbylli me një goditje me kokë që lundroi brenda shtyllës.

Minuta e 90-të. Atij i ra të fikët nga kënaqësia, kur hapi sytë gjeti Garrincha-n duke i mbajtur këmbët në ajër për të lejuar që gjaku të rrjedhë përsëri në trurin e tij.

Ai kishte veshur fanellën numër 10 për herë të parë gjatë turneut, duke bërë më shumë se kushdo për t’i dhënë atij numri magjik shkëlqimin dhe shoqërimin e tij me krijimtarinë e llojit më të lartë.

Shumë vite më vonë u pretendua se drejtuesit e ekipit brazilian kishin paraqitur listën e tyre të lojtarëve pa caktuar numra individualë; me sa duket ata ishin ndarë nga një funksionar i FIFA-s.

Një vit më vonë, në moshën 18-vjeçare, ai dhe shokët e tij u përballën me Anglinë në një miqësore në Maracanà.

Bobby Charlton kujtoi ndjesinë e pritjes që ndjeu kur Pelé erdhi drejt tij me top në këmbë për herë të parë.

Duke pritur që braziliani të kalonte dhe të lëvizte, siç ishte gambiti i tij më karakteristik, Charlton e gjeti veten viktimë e një bedelje të papritur dhe shkatërruese.

“Ishte sikur të isha mjaft budalla sa të përpiqesha të kapja një erë”, shkroi ai në autobiografinë e tij.

Ata të magjepsur nga bëmat e vitit 1958 prisnin me padurim finalet e ardhshme të Kupës së Botës, pjesërisht sepse do të ofronte një shans të rrallë për ta parë përsëri Pelen në veprim.

Kjo ishte shumë kohë përpara se skuadrat dhe lojtarët e huaj të bëheshin një pamje e njohur në Britani, megjithëse dëshira e Santos për të ruajtur shërbimet e tij siguroi që ata të bënin udhëtime të rregullta për ndeshje fitimprurëse në Evropë.

Në këtë mënyrë ata e mbajtën atë jashtë kthetrave të skuadrave kundër të cilave ata u shfaqën në ndeshjet e ekspozitës – si Juventus, në emër të të cilit Umberto Agnelli e çoi në drekë në Torino dhe i ofroi të fillonte negociatat për nënshkrimin e tij me 1 milion dollarë, një shumë e paimagjinueshme në vitin 1961.

Nga ky këndvështrim, finalet e vitit 1962 në Kili do të ishin një zhgënjim i madh. Në ndeshjen hapëse të Brazilit, kundër Meksikës në Viña del Mar, ai mundi dy lojtarë përpara se të kalonte për Mário Zagallo për të shënuar golin e parë me kokë dhe më pas hodhi poshtë katër mbrojtës të tjerë përpara se të gjuante me këmbën e tij të majtë për të përfunduar rezultatin.

Por në të njëjtin stadium tre ditë më vonë, kundër Çekosllovakisë, një dëmtim i fshehur në ijë u përkeqësua kur ai mori një pasim nga Garrincha, dribloi drejt portës, goditi shtyllën dhe ndjeu një kërcitje teksa u shtri për të arritur topin.

Në epokën para zëvendësimeve, ai mbeti në fushë, një pasagjer i çalë pa vlerë funksionale. Më vonë ai do t’i vlerësonte çekët, dhe Jan Lala dhe Jan Popluhar në veçanti, për refuzimin e përfitimit nga situata duke shkaktuar dënime të mëtejshme.

Duke e ditur se ai nuk ishte në gjendje t’u bënte atyre dëme të vërteta, ata i jepnin vend sa herë që kishte topin.

“Ishte një nga gjërat më të bukura që do të ndodhte në karrierën time futbollistike”, shkroi ai.

Gjërat ishin shumë të ndryshme në vitin 1966.

Tifozët anglezë që mezi prisnin ta shihnin atë në dorën e parë, u tronditën kur ai iu nënshtrua vëmendjes së ngushtë të Dobromir Zhechevit të Bullgarisë dhe João Morais të Portugalisë, dy kasapët, shkelja e pamëshirshme i të cilëve në fazën e grupeve rezultoi në largimin e tij nga fusha e Goodison Park nga mjeku dhe masazhatori i ekipit, një vizion i trishtimit të fortë.

Mund të ketë qenë një iluzion i krijuar nga fotot televizive, ende bardh e zi, por zymtësia industriale e Anglisë veriore dukej krejtësisht skena e gabuar për të dhe bashkatdhetarët e tij, po aq e papërshtatshme sa vënia në skenë e “Look Back in Anger” në rrezet e diellit të plazhit Copacabana.

Brazili, me një fitore dhe dy humbje, doli jashtë garës dhe Pelé u zotua të mos luajë më në një Kupë Bote.

Rezolucioni i tij u shkatërrua ndërsa Seleção përgatitej për turneun e vitit 1970.

Pasi shënoi golin e tij të shumëpritur të njëmijtë në vitin 1969 – një penallti kundër Vasco da Gama – ai donte të bënte një tjetër shenjë në kompeticion dhe kishte pasur ndryshime të rëndësishme në krye të CBF, shoqata braziliane e futbollit.

Roli i trajnerit u mor nga Zagallo, shoku dhe miku i tij i vjetër i skuadrës, i cili mblodhi një grup asistentësh për t’u kujdesur për detajet e shkëlqyera të përgatitjes.

Pelé ishte figura kryesore, por Zagallo gjithashtu fuqizoi lojtarët e tjerë të vjetër – veçanërisht Carlos Alberto dhe Gérson – për të ofruar mendimet e tyre mbi përzgjedhjen dhe taktikat.

Një katolik i devotshëm që nga fëmijëria, Pelé ndihmoi në nxitjen e një takimi të përditshëm në të cilin thuajse e gjithë skuadra mblidhej për lutje: jo për të fituar turneun, por për të tjerët, si të sëmurët ose ata që po duronin luftën në Vietnam.

Ai u foli lojtarëve të rinj për detyrën e tyre për ta marrë seriozisht biznesin e futbollit dhe për të mos humbur mundësinë që ofron një Botëror.

“Ne jetuam si një familje e vërtetë”, kujtoi ai dhe ekipi u përgjigj me një sërë shfaqjesh inkandeshente që i dhanë titullin, ende të pakundërshtuar, të ekipit më të mirë ndërkombëtar të parë ndonjëherë.

Vetë Pelé la kujtime nga përpjekjet e tij të mrekullueshme të guximshme për të shënuar duke mashtruar portierin uruguaian dhe duke gjuajtur nga 60 metra kundër Çekosllovakisë – asnjëri nuk ishte i suksesshëm, por të dyja lanë një gjurmë të pashlyeshme.

Në humbjen pulsuese 1-0 të Anglisë në fazën e grupeve, goditja e tij e padukshme anash që Jairzinho të gjuante në shtëpi erdhi në fund të një shembulli të pakrahasueshëm të ndërveprimit.

Finalja kundër Italisë solli golin e tij të fundit në Kupën e Botës – një goditje e shpejtë e muskujve të qafës për të takuar një kros në shtyllën e largët, më pas një kërcim në krahët e Jairzinhos për një imazh që përcaktoi festimin e golit – dhe një tjetër pasim vetëmohues i shkurtër në fund të një lëvizjeje të ndërlikuar, këtë herë duke nxitur zhurmën e bubullimës me të cilën Carlos Alberto shënoi golin e katërt të Brazilit.

Me Santos-in ai vazhdoi të bredh nëpër botë, duke rimbushur arkat e klubit, ndërkohë që lejoi qindra mijëra të shihnin shkëlqimin e tij në dorën e parë. Më në fund, në fund të sezonit 1974, ai tha mjaft. Në moshën 34-vjeçare, karriera e tij në futbollin e klasit të parë përfundoi. Por një sfidë e re dhe e papritur mbeti.

Sezonin e ardhshëm ai nënshkroi për New York Cosmos, i financuar nga Warner Brothers, për të konkurruar në Ligën e Futbollit të Amerikës së Veriut.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë i vetmi vend në botë ku ai mund të ecte në rrugë pa u sulmuar.

Kjo do të ndryshonte pasi, i bashkuar në këtë aventurë të re nga Franz Beckenbauer, ai për pak kohë mori pjesë në një lojë Cosmos aq në modë sa një vizitë në Studio 54.

Ai u pagua 7 milionë dollarë, më shumë se sa kishte fituar në të gjithë karrierën e tij me Santos, në një kontratë e negociuar me drejtuesit e kompanisë diskografike që kishin themeluar klubin dhe që përfshinin një kontratë regjistrimi si pjesë të marrëveshjes, së bashku me masa të ndryshme për minimizimin e taksave.

Tani mund t’i shikojmë imazhet e atyre viteve, në distinktivin “Cosmos” të rrëmujshëm dhe gjysmë-afro modeste dhe bordurë, dhe menjëherë të dëgjojmë kolonën zanore të disko-funk: Lady Marmalade, The Hustle, Jive Talkin’, You Sexy Thing, Love Hangover , Shake Your Booty.

Ndoshta futbolli i prodhuar nga Cosmos në shtëpitë e tyre të njëpasnjëshme – Stadiumi Downing në ishullin Randall (ku fusha duhej të spërkatej me bojë jeshile për të maskuar mungesën e barit), stadiumi Yankee në Bronx ose stadiumi Giants në East Rutherford, New Jersey – nuk kishte më shumë përmbajtje sesa muzika, por në mënyrë të ngjashme premtonte dhe shpesh kalonte një kohë të mirë, duke përfshirë kampionatin NASL të vitit 1977.

Dalja e tij në pension në fund të atij sezoni, e festuar me një ndeshje mes dy klubeve të tij, në të cilën ai shënoi për të dyja skuadrat, parapriu rënien e popullaritetit të brishtë të ligës.

Larg fushës, jeta e tij romantike ishte një çështje e ndërlikuar e tre martesave, gjysmë duzine fëmijëve dhe pretendimit të çuditshëm të atësisë.

Sipërmarrjet e tij të biznesit, shumë shpesh përfunduan në mënyrë të palumtur, kryesisht falë një zgjedhjeje të dobët të bashkëpunëtorëve.

Por jeta e tij mbeti plot ngjarje dhe përmbushëse, pavarësisht nëse ai po luante në Escape to Victory ose vizitoi Pallatin Buckingham për të marrë një nder.

Edhe pse pati grindje me administratorin famëkeq të futbollit brazilian Ricardo Teixeira për refuzimin e një oferte për të drejtat televizive nga kompania e Pelé-s, në përgjithësi nuk ishte ai që u grind me drejtuesit e lojës – Sepp Blatter dhe Jérôme Champagne nga FIFA ishin të parët për t’u falënderuar në faqen e mirënjohjeve të autobiografisë së tij.

Ai u bë një ambasador i vullnetit të mirë për FIFA-n, por nuk kishte dëshirë të fillonte një karrierë trajneri, megjithëse për një kohë ai ndihmoi shokun e tij të vjetër të skuadrës Clodoaldo me skuadrat e të rinjve të Santos, në radhët e të cilëve vuri re talentet e Robinhos dhe Diego-s.

Në thelb, megjithatë, ai ishte tani një diplomat profesionist dhe një diplomat i paguar mirë, duke udhëtuar nga një turne apo ngjarje përkujtimore në tjetrën, duke buzëqeshur dhe duke shtrënguar duart kudo. Të paktën kjo e lejoi atë të vepronte në një nivel mbi cinizmin dhe të mbetej një simbol i jogo bonito-s së idealizuar.

Në vitin 1994, pasi kishte refuzuar qasjet nga presidentët e mëparshëm brazilianë, ai pranoi një kërkesë nga Fernando Henrique Cardoso për t’u bërë ministër i sportit i vendit.

Ai bëri fushatë që klubet të drejtoheshin në një mënyrë më etike dhe transparente, që lojtarët në Brazil të gëzonin një liri lëvizjeje të stilit Bosman dhe për ndarjen e ligës nga CBF, siç kishte ndodhur në Angli me krijimin e Premier League.

Ai hasi më pak rezistencë kur krijoi një program të “fshatrave olimpike” në qytete rreth Brazilit, me qëllim që t’u jepte fëmijëve të qyteteve të barakave një shans për të luajtur sport të organizuar.

“Nuk e kuptova që të jesh në politikë është beteja njëra pas tjetrës”, reflektoi ai dhe në vitin 1998 dha dorëheqjen për të qenë në gjendje të komentonte Botërorin në Francë.

Si zëdhënës i një kompanie të kartave të kreditit, ai vazhdoi të jepte intervista dhe konferenca shtypi në të cilat ndonjëherë dukej shumë i etur për të thënë gjëra që do të kënaqnin audiencën e tij.

Duke folur për shtypin anglez, për shembull, ai do të veçonte pa ndryshim një lojtar anglez për komente të favorshme.

Ndonjëherë gjykimet e tij mashtronin audiencën e tij, si kur, duke iu drejtuar një takimi të shtypit ndërkombëtar të futbollit, ai lavdëroi Nicky Butt si lojtari më i mirë në Kupën e Botës 2002.

Por ai e ruajti aurën e tij. Ashtu si Stirling Moss apo Arnold Palmer, ai e ktheu biznesin e të qenit vetvetja në veprën e jetës së tij, duke mos e bërë kurrë detyrën të dukej e vështirë.

Me gjithë atë që kishte kaluar, të gjitha lëndimet dhe poshtërimet e biznesit, asnjë hije e qëndrueshme nuk ra mbi aftësinë për të mishëruar dhe projektuar thelbin e lojës së thjeshtë, së cilës ai i kishte dhënë bukuri dhe kuptim të ri.

Dhe, mbi të gjitha, gëzimi që do të vazhdojë të rrezatojë sa herë të flitet emri i tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore