Uncategorized

Fustani i Princeshës Diana shitet për 1.1 milion dollarë, thyen rekord në ankand


Një fustan mbrëmjeje i veshur nga princesha e ndjerë Diana është shitur për 1.1 milion dollarë, 11 herë më shumë se vlerësimi i tij fillestar, duke thyer çmimin rekord për një nga fustanet e saj më të paguara.

Kompania e ankandit, Julien’s Auctions me qendër në Los Angelesm përshkroi herët e vetme kur Diana e kishte veshur fustanin në fjalë, shkruan Reuters, transmeton AlbanianPost.

Diana veshi për herë të parë fustanin e mbrëmjes të gjatë të balerinës së zezë dhe blu, nga stilisti Jacques Azagury, në Firence në vitin 1985.

Ajo gjithashtu u fotografua me të njëjtin fustan, një vit më vonë në një vizitë në Vankuver.

“Fustani, së bashku me një ilustrim interesant, u shit për 1 milionë e 148 mijë e 80 dollarë”, konfirmoi Julien’s Auctions, pasi fillimisht e renditi atë me një vlerësim prej 100 mijë deri në 200 mijë dollarë.

“Julien’s tani mban rekordin e ri botëror për veshjen më të shtrenjtë të veshur nga Princesha Diana e shitur në ankand”, thuhet në një deklaratë, duke shtuar se rekordi i mëparshëm i ankandit ishte 604 mijë e 800 dollarë.

Fustani përbëhet nga një bust i gjatë prej kadifeje të zezë të qëndisur me yje blu dhe një fund të zbukuruar.

Ai u shit si pjesë e shitjes katër-ditore “Hollywood Legends” nga Julien’s Auctions dhe Turner Classic Movies (TCM).

Një bluzë rozë byrynxhyk, të cilën Diana e veshi për portretin e fejesës së saj në vitin 1981 me Princin e atëhershëm Charles nga Lord Snowdon u shit për 381 mijë dollarë.

Bluza, nga David dhe Elizabeth Emanuel, të cilët vazhduan të dizajnonin fustanin e nusërisë së Dianës, kishte një vlerësim fillestar prej 80 mijë deri në 100,000 dollarë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore