Kosova

“Fushata për balotazh me shkelje flagrante të masave anti-COVID”


Eugen Cakolli nga Demokracia në Veprim (DnV)

Demokracia në Veprim (DnV) do të ketë të angazhuar 90 vëzhgues të dielën e 14 nëntorit në komunat e Kosovës ku do të mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve.

Eugen Cakolli nga DnV në një konferencë për media, ka bërë një vlerësim të ecurisë së deritanishme të fushatës për raundin e dytë të zgjedhjeve për kryetarë të komunave.

Cakolli u shpreh se kandidatët për kryetar kanë kaluar nga fushata digjitale në tubime me qytetarë.

“Fushata zgjedhore ishte më shumë përmbyllje e fushatës, për shkak se nuk kanë ndërprerë aktivitetet pas shpalljes së rezultateve nga raundi i parë”.

“Kanë kaluar nga fushata digjitale në tubime me qytetarë. Në organizimin e tubimeve nuk janë respektuar masat antiCOVID, mos bartja e maskës, dhe distancës janë evidentuar në secilin tubim të subjekteve politike”, deklaroi ai.

Ai theksoi tutje se programet e kandidatëve kanë qenë të njëjtat që janë prezantuar në raundin e parë, duke apeluar që  qytetarët të dalin dhe të votojnë të dielën.

“Nesër të dalin dhe të votojnë masivisht, duke kontribuuar në avancimin e demokracisë. DnV do të ketë 90 vëzhgues që do të jenë të shpërndarë të komunat ku do të ketë votime”, tha Cakolli.

Fushatat zgjedhore nga partitë politike në kohë pandemie COVID-19.

Po ashtu, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka nisur shpërndarjen e materialit kryesor mes tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet e raundit të dytë që do të mbahet me 14 nëntor të dielën.

Nga zyrat qendrore të Qendrave të numrimit dhe rezultateve (QNR), nën përcjelljen e Policisë së Kosovës, materialet do të i dërgoj në depot e komisionarëve në 21 komuna.

Në zgjedhjet lokale të mbajtura gjatë ditës së diel të 17 tetorit, nga numri i përgjithshëm i 38 komunave të Kosovës, 17 komuna kanë shënuar fitore, ndërsa 21 komuna shkojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve

Komunat të cilat kanë shënuar fitore duke mos shkuar fare në balotazh janë Deçani, Mitrovica Jugore, Leposaviçi, Lipjani, Novebërda, Peja, Shtërpca, Suhareka, Ferizaj, Zubin Potoku, Zveçani, Hani i Elezit, Graçanica, Ranillugu, Parteshi, Mitrovica Veriore dhe Skenderaj.

Që një kandidat të fitojë pa balotazh i duhen 50 për qind plus një votë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore