Financa

FTSE 100 bie në nivelin më të ulët pas sinjalizimeve për rritjen e normave të interesit


Tregjet financiare globale kanë rënë ndjeshëm pasi investitorët u përgatitën që bankat qendrore të rrisin më tej normat e interesit për të luftuar inflacionin e lartë në ekonomitë kryesore të botës.

Në të dy anët e Atlantikut, çmimet e aksioneve kanë rënë, me FTSE 100 duke rënë në nivelin më të ulët që nga nëntori i kaluar.

Kjo teksa stoqet kanë rënë me një sasi të ngjashme në të gjithë Evropën dhe me më shumë se 1 për qind në New York.

Kostot e huamarrjes së qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar u rritën më tej, duke zgjeruar një rritje të parë javët e fundit mes shqetësimeve se Bankës së Anglisë mund t’i duhet të krijojë kushtet për një recesion në mënyrë që të shtrydh inflacionin e lartë nga ekonomia britanike.

Rendimenti, ose norma e interesit, për obligacionet dyvjeçare të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar u rrit me më shumë se 0.1 pikë përqindjeje në rreth 5.5 për qind, niveli më i lartë që nga viti 2007.

Gjigandi Glencore kishte rënien më të madhe në FTSE 100, prej 5.5 për qind, e ndjekur nga zinxhiri i shitjes me pakicë Next, prodhuesi i bakrit Antofagasta dhe grupi i lojërave të fatit Flutter, në një ditë kur vetëm tre kompani fituan vlerë – Severn Trent, Tesco dhe Shërbimet e Bashkuara.

Presioni i shitjes në tregjet financiare erdhi pasi Rezerva Federale e SHBA-ve sinjalizoi se “thuajse të gjithë” politikëbërësit e saj besonin se rritja e mëtejshme e normave do të ishte e përshtatshme në përgjigje të inflacionit “të lartë të papranueshëm”.

Shifrat e publikuara tregojnë fuqi të vazhdueshme në tregun e punës në SHBA në qershor, gjë që ekonomistët kanë thënë se mund të rrisë presionet inflacioniste në ekonominë më të madhe në botë.

Zyrtarët e Fed kanë njoftuar një pauzë në rritjen e normave të interesit muajin e kaluar, duke i lënë normat nga 5 për qind në 5.25 për qind pas më shumë se një viti rritjeje të njëpasnjëshme të normave.

Tregjet financiare prisnin që Banka të rriste normat e interesit në Mbretërinë e Bashkuar nga niveli aktual prej 5 për qind në takimin e radhës të politikëbërjes në gusht, me disa ekonomistë që paralajmëruan se banka qendrore mund të shtyjë normën bazë deri në 7 për qind në përgjigje të inflacionit të qëndrueshëm në MB.

Kurse ekonomistë të tjerë paralajmërojnë se rritjet e konsiderueshme të mëtejshme të kostos së huamarrjes do ta shtynin ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar në recesion, pasi miliona mbajtës të hipotekave përballen me një bombë kohore rifinancimi ndërsa arrijnë në fund të marrëveshjeve me normë fikse.

Andy Haldane, ish-kryekonomisti i bankës, i ka bërë thirrje Bankës Qendrore që të frenohej nga rritja e mëtejshme e normave, duke sugjeruar se kishte rreziqe në rritje të “reagimit të tepërt”.

Norma vjetore e inflacionit në Mbretërinë e Bashkuar mbeti e pandryshuar në 8.7 për qind në maj.

Ndërkaq, po bie më ngadalë se sa pritej dhe mbetet më e larta në G7.

Inflacioni është shumë më i ulët në SHBA, duke rënë në 4 për qind në maj, ndërsa inflacioni në eurozonë ra në 5.5 për qind në qershor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore