Lajme

FT: NATO debaton mbi financimet për Ukrainën ndërsa anëtarësimi ka ngecur


Shtetet anëtare të NATO-s po përpiqen të bien dakord për një rritje të fondeve për Ukrainën në mungesë të konsensusit për t’i ofruar Kievit një afat kohor për t’u bashkuar me aleancën.

Kështu shkruan në artikullin e saj londinezja “Financial Times”.

Një takim i ministrave të jashtëm të NATO-s të martën do të diskutojë dyfishimin e angazhimeve ndaj fondit të tyre për Ukrainën, i cili është rreth 250 milionë euro në vit, në një objektiv prej 500 milionë eurosh, thanë katër diplomatë për FT-në.

Këto premtime financiare kanë për qëllim zbutjen e acarimit në Kiev për mosgatishmërinë e përhapur brenda aleancës për të diskutuar një afat konkret për anëtarësimin e vendit në NATO.

Ministrat do të diskutojnë gjithashtu se si të zgjerohet puna për rritjen e ndërveprimit midis ushtrisë së Ukrainës dhe forcave të NATO-s, përmirësimin e standardeve dhe praktikave të ushtrisë së vendit, përshpejtimin e kalimit nga teknikat sovjetike në ato moderne të NATO-s dhe thellimin e lidhjeve politike midis Kievit dhe NATO-s, thanë burimet.

Kievi aplikoi zyrtarisht për anëtarësim në shtator, por aleanca nuk ka ndërmarrë asnjë hap zyrtar në përgjigje.

“Ka këtë letër aplikimi në tryezë dhe ne thjesht po e injorojmë atë”, tha një nga diplomatët. “Mirë, anëtarësimi mund të mos jetë një opsion tani. Por ne mund të ndërmarrim veprime konkrete përtej kësaj ose në mbështetje të kësaj, për të treguar se besojmë në një plan afatgjatë”.

Paketa Gjithëpërfshirëse e Ndihmës së NATO-s për Ukrainën u krijua në vitin 2016.

Kjo, për të përmirësuar qëndrueshmërinë dhe sigurinë e Ukrainës.

Që nga pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë në shkurtin e kaluar, ajo është përdorur për të siguruar ushqim, karburant, furnizime mjekësore, pajisje kundër dronëve dhe ura amfibe në Kiev.

Por zyrtarët e NATO-s thonë se shpenzimet e planifikuara tashmë e tejkalojnë buxhetin e saj.

Gjermania kohët e fundit premtoi 40 milionë euro shtesë për fondin dhe Holanda të hënën rriti kontributin e saj me 75 milionë euro në 100 milionë euro, më shumë se dyfishi i madhësisë së donatorit tjetër më të madh.

Shtetet e tjera anëtare, përfshirë Britaninë e Madhe, pritet të bëjnë premtime gjatë takimit të NATO-s.

Shtytja për të zgjeruar fondin vjen pasi disa anëtarë të NATO-s bllokojnë përpjekjet e shteteve lindore për të diskutuar ofertën e anëtarësimit të Ukrainës.

NATO ra dakord në vitin 2008 që Ukraina do të bëhej anëtare e aleancës, por nuk ka dhënë asnjë afat specifik kohor apo udhërrëfyes për hyrjen.

Shumë shtete anëtare thonë se nuk mund të mendohet gjatë luftës.

Por zyrtarët ukrainas po acarohen gjithnjë e më shumë nga mungesa e retorikës publike të NATO-s për ambiciet e tyre, në kontrast të plotë me përpjekjen e saj të njëkohshme për t’u bërë anëtare e BE-së, e cila ka marrë mbështetje entuziaste nga lidershipi i bllokut dhe ka parë që Kievi tashmë ka arritur etapat fillestare të anëtarësimit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore