Vende

Fshatrat më të bukur në Francë – historia e lashtë dhe pamjet magjepsëse


Çdo vit cakton markën e vet fshatrave të vegjël, me më pak se 2 mijë banorë, të cilët dallohen për vlerën e jashtëzakonshme të trashëgimisë së tyre historike, artistike dhe peizazhore në Francë.

Bëhet fjalë për fshtrat më të bukur në Francë, përtej Apleve, zonë të propozuar nga shoqata “Les Plus Beaux Villages de France”, e cila ka shtuar pesë sosh të reja, duke e rritur listën në 164 fshatra të ndarë në 14 rajone dhe 70 departamente.

E themeluar së pari në 1982, shoqata “Les Plus Beaux Villages de France” ka frymëzuar realitete të ngjashme në të gjithë botën, nga Italia në Japoni, të cilat ndajnë sfidën e ruajtjes dhe përmirësimit të qyteteve të vogla me interes të veçantë historik dhe peizazhor.

Chatillon-en-Diois, Drome

Chatillon-en-Diois, Drome

Ndodhet në këmbët e Glandasse në Drome, një departament që është pjesë e rajonit Auvergne-Rhine-Alpes, i njohur për adhuruesit e peizazheve malore.

Është një fshat i mrekullueshëm mesjetar i rrethuar nga një nga vreshtat më të larta në Francë, i cili shtrihet deri në 700 metra mbi nivelin e detit.

Përveç të qenit një fshat verërash, Chatillon-en-Diois është i famshëm për bimët e tij: ka mbi 150 lloje botanike që zbukurojnë sheshet dhe shtëpitë, dhe mund të admirohen gjatë ecjes nëpër rrugica të ngushta të shtruara dhe pasazhe të harkuara.

Rruga kryesore e fshatit është Rue des Rostangs, e cila ka ndryshuar pak nga shekulli i 13-të deri më sot.

Trashëgimia Chatillon-en-Diois përfshin gjithashtu mbetjet e një kështjelle të pashmangshme mesjetare dhe muret e saj, dhe ato të Eglise Saint-Nicolas, të ndërtuara rreth vitit 1200 në këmbët e kalasë.

Polignac, Alta Loira

Polignac, Alta Loira

Polignac, në Haute-Loire, pranë Puy-en-Velay, ka bërë gjithashtu hyrjen e tij ndër fshatrat më të bukur të Francës, prej nga nis një nga rrugët e Camino de Santiago de Compostela.

Fshati qëndron rrëzë kështjellës homonime, e cila nga maja e një shkëndije shkëmbore ka shijuar një pamje të mrekullueshme të grykave të Loire për shekuj me radhë.

Historia e kështjellës është e lidhur me atë të familjes Polignac, e cila zotëronte kështjellën për gati 1 mijë vjet.

Që nga shekulli i 11-të, familja fisnike dhe e lashtë filloi ndërtimin e rezidencës së mrekullueshme mesjetare, me një sistem unik mbrojtës, të përbërë nga ruajtja 32 metra e lartë, 800 metra mure me të çara dhe gjashtë porta të fortifikuara.

Përveç kalasë, mos humbisni një vizitë në kishën e Saint-Martin, një xhevahir i artit romanik i klasifikuar si monument historik që ngrihet poshtë kalasë.

Cordes-sur-Ciel, Tarn

Cordes-sur-Ciel, Tarn.

I vendosur në një kodër, Cordes-sur-Ciel është një nga qytetet e fortifikuara kryesore në rajonin e Occitanias.

E themeluar në vitin 1222 nga Konti i Toulouse Raymond VII, ai ruan një trashëgimi të jashtëzakonshme gotike brenda mureve të saj, e cila përfshin ndërtesa civile dhe pallate me fasada të skalitura, të tilla si “Shtëpia e Skifterit të Madh”, “Shefi i Madh” dhe “Maison Prunet”.

Një tjetër xhevahir i Cordes-sur-Ciel, është edhe tregu i mbuluar i shekullit të katërmbëdhjetë, i renditur ndër monumentet historike të Francës.

Sot, si në të kaluarën, fshati është plot me dyqane artizanale, të cilave u janë shtuar galeritë e artit, Muzeu i Artit Modern dhe Bashkëkohor dhe Muzeu i Arteve të Sheqerit dhe Çokollatës nga kuzhinieri i famshëm francez, Yves Thuries.

Le Malzieu-Ville, Lozere

Le Malzieu-Ville, Lozère

I pozicionuar gjithashtu në Occitania Le Malzieu-Ville, është një fshat i themeluar në shekullin e trembëdhjetë, i pranuar së fundmi, me kullat, muret, portat dhe rrugët e shtruara, në listën zyrtare të fshatrave më të bukur në Francë.

Kulla e Sahatit, e shekullit të trembëdhjetë, e cila ishte një burg gjatë luftërave fetare që shënuan historinë e fshatit, mund të vizitohet, ndërsa ofron një pamje 360 ​​gradë të të gjithë uginës së lumit Truyere.

Tournon-d’Agenais, Lot-et-Garonne

Tournon-d’Agenais, Lot-et-Garonne

Hyrja e pestë dhe e fundit e re në rrjetin e fshatrave francezë ndodhet në New Aquitaine, një rajon në Francën jugperëndimore. Bëhet fjalë për Tournon-d’Agenais, të themeluar në shekullin e 13-të në majë të një kepi shkëmbor, i cili ruan muret, shtëpitë e lashta dhe rrugët e rregulluara mirë, tipike për qytetet e ndërtuara në Francë në shekujt XIII dhe XIV, të njohura si “bastides”.

Ndër thesaret e fshatit janë edhe rezidenca e lashtë e peshkopëve të Agenit, e cila u bë kishë në shekullin e shtatëmbëdhjetë dhe së fundi u shndërrua në një sallë koncertesh, vendi des Cornieres dhe pusi i tij i lashtë si dhe kambanorja me numrin e famshëm të hënës nga shekulli i tetëmbëdhjetë.

Apremont-sur-Allier, Cher

Apremont-sur-Allier, Cher

Në rajonin Centre-Val de Loire, Apremont-sur-Allier është një fshat kopsht në brigjet e lumit Allier, në këmbët e një kështjelle romantike mesjetare e cila gjithashtu dominon Parkun Floral, tërheqjen kryesore të fshatit.

Krijuar në vitin 1977, Parc Floral është frymëzuar nga kopshti i kështjellës Sissinghurst nga poetja dhe botanistja angleze Vita Sackville-West, e njohur gjithashtu për marrëdhënien e saj me Virginia Woolf.

Ky vend posedon shtretër lulesh të mbushura me lule me ngjyra të ndezura, por edhe një kopsht të bardhë dhe bimë me gjethe argjendi.

E megjithatë pemët e rralla, pavionet dhe arkitektura ekzotike, si “Ponte-Pagoda” ose “Pavijoni turk”, dhe zhurma e një ujëvare, nisin të vizitohen që nga data 1 prill.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore