Vende

Fshati Venezuelës që nuk pranoi të blihet


Pemón është një grup autokton që banon në një pjesë të Brazilit, Guajanës dhe Venezuelës Jug-Lindore. Ajo përfshinë Gran Sabana, një zonë e harlisur me fusha të gjelbërta të gjera të mbushura me male spektakolare, ku ndodhet Kavanayén.

Gran Sabana mbulon më shumë se 31 mijë km2 dhe është shtëpia e savanave të mëdha dhe jetës së egër endemike. Ku përmendim hardhuca me bisht të gjatë dhe kolibra.

Ai gjithashtu përfshin Parkun Kombëtar Canaima, ku ndodhet ujëvara më e lartë në botë, Angel Falls.

Mes krizës së vazhdueshme ekonomike dhe politike të kombit, fshati Pemón i Santa Teresita de Kavanayén (i quajtur zakonisht Kavanayén) ka refuzuar ofertat fitimprurëse për të shitur tokën e saj kompanive të minierave.

Në vend të kësaj, fshatarët po ruajnë praktikat e tyre shekullore bujqësore të mbjelljes e të korrave në parcela të vogla të pyjeve.

Komunitetet e Pemón u bashkuan gati 15 vjet më parë për të ngritur një iniciativë të suksesshme turistike. Ajo tregonte kulturën lokale të zonës dhe pastronte peisazhet natyrore për vizitorët.

Ndërsa bashkëpunimi i tyre inkurajoi turizmin për disa vite, kriza politike dhe ekonomike e përshkallëzuar e Venezuelës ka çuar në një ndalje të vizitorëve të ardhur në vitet e fundit. Kjo e ka lënë Pemón pa të ardhura.

Në vend që të shesin tokat e tyre për kompanitë e minierave, Pavan e Kavanayén i janë kushtuar vetë për të rritur fermat e vogla, duke përdorur të njëjtat metoda të qëndrueshme bujqësore si paraardhësit e tyre.

Duke refuzuar kapitalin afatshkurtër dhe duke u kujdesur për tokën e tyre, fshatarët e Kavanayén po mbajnë gjallë traditat e Pemón./AlbanianPost.com

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore