Euro 2024

Franz Beckenbauer do të nderohet në ceremoninë e hapjes së Euro 2024


Kapiteni dhe trajneri i ndjerë i Gjermanisë, fitues i Kupës së Botës, Franz Beckenbauer, do të nderohet nga UEFA në ceremoninë e hapjes së Euro 2024 në stadiumin e futbollit të Mynihut të premten, tha organi drejtues i futbollit evropian.

Beckenbauer, një nga lojtarët më të mëdhenj të vendit të tij, ishte kapiten i Gjermanisë Perëndimore në një triumf në Kampionatin Evropian në 1972 dhe një sukses në Kupën e Botës në 1974 përpara se të fitonte Kupën e Botës përsëri si trajner në 1990.

Ai vdiq në janar, në moshën 78-vjeçare.

Ceremonia e hapjes do të shohë gruan e Beckenbauer, Heidi, të mbajë Kupën “Henri Delaunay”, trofeun e turneut, së bashku me dy kapitenët e Gjermanisë fitues të Euro-s, Bernard Dietz dhe Jurgen Klinsmann.

Kjo do të sigurojë që “të tre triumfet e Gjermanisë në UEFA Euro të reflektohen”, tha UEFA në një deklaratë të martën.

Vendi i ceremonisë është gjithashtu shtëpia e Bayern Munich, klubi ku Beckenbauer luajti për më shumë se një dekadë, duke fituar tre Kupa Evropiane të njëpasnjëshme nga 1974 deri në 1976.

Ceremonia e hapjes do t’i paraprijë ndeshjes hapëse të Gjermanisë në turne kundër Skocisë në Grupin A.

Ndërron jetë legjenda e futbollit Franz Beckenbauer

Franz Beckenbauer: Në homazh për një legjendë të futbollit gjerman dhe botëror

I vetmi “Libero”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore