Lajme

Franca ndalon fluturimet me distanca të shkurtra për të ulur emetimet e karbonit


Franca ka ndaluar fluturimet e brendshme me distanca të shkurtra ku ekzistojnë alternativa tw tjera si treni, në një përpjekje për të ulur emetimet e karbonit.

Ligji hyri në fuqi dy vjet pasi ligjvënësit kishin votuar për t’i dhënë fund rrugëve ku i njëjti udhëtim mund të bëhej me tren në më pak se dy orë e gjysmë.

Ndalimi përjashton udhëtimin ajror midis Parisit dhe qyteteve duke përfshirë Nantes, Lyon dhe Bordeaux, ndërsa fluturimet lidhëse janë të paprekura.

Kritikët i kanë përshkruar masat e fundit si “ndalime simbolike”.

Laurent Donceel, kreu i përkohshëm i grupit të industrisë Airlines for Europe (A4E), i tha agjencisë së lajmeve AFP se “ndalimi i këtyre udhëtimeve do të ketë vetëm efekte minimale” në prodhimin e CO2.

Ai shtoi se qeveritë duhet të mbështesin “zgjidhje reale dhe domethënëse” për këtë çështje.

Linjat ajrore në të gjithë botën janë goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit, me faqen e internetit Flightradar24 që raporton se numri i fluturimeve vitin e kaluar ishte ulur pothuajse 42% nga 2019.

Qeveria franceze ishte përballur me thirrje për të vendosur rregulla edhe më të rrepta.

Konventa e Qytetarëve të Francës për Klimën, e cila u krijua nga Presidenti Emmanuel Macron në 2019 dhe përfshinte 150 anëtarë të publikut, kishte propozuar heqjen e udhëtimeve me avion ku ekzistonin udhëtime me tren nën katër orë.

Por kjo u reduktua në dy orë e gjysmë pas kundërshtimeve nga disa rajone, si dhe nga linja ajrore Air France-KLM.

Grupi francez i konsumatorëve UFC-Que Choisir u kishte bërë thirrje më herët ligjvënësve që të ruanin kufirin prej katër orësh.

“Mesatarisht, aeroplani lëshon 77 herë më shumë CO2 për pasagjer sesa treni në këto rrugë, edhe pse treni është më i lirë dhe koha e humbur është e kufizuar në 40 minuta”, thuhet në deklaratë.

Ai bëri thirrje gjithashtu për “mbrojtje që hekurudhat kombëtare franceze SNCF të mos shfrytëzojë mundësinë për të fryrë artificialisht çmimet e saj ose për të degraduar cilësinë e shërbimit hekurudhor”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore