Euro 2024

Franca i falet një autogoli në pjesën e parë, Austria paraqitet mirë


Imazhin e Francës në pjesën e parë kundër Austrisë po e shpëton vetëm një autogol i palës kundërshtare.

Një ndeshje që në letër shfaqej thjesht si formalitet për gjelat nuk rezultoi e tillë, pasi austriakët duket se e kanë përgatitur shumë mirë ndeshjen.

Madje, këta të fundit rrezikuan seriozisht të kalonin në avantazh, kur Sabitzer i dha një pasim përcaktuar Baumgartnerit, me goditjen që përfundimisht u shpëtua nga Maignan.

Sa i përket lojës në tërësi, Franca e ka reflektuar hegjemoninë e saj në fushën e blertë, me sulme të shumta, mbi të gjitha nga krahu i majtë ku ka operuar Kylian Mbappe përgjatë pjesës më të mirë të lojës.

Pavarësisht kësaj, goli do të vinte falë një inkursioni të kapitenit francez nga krahu i djathtë.

Në minutën e 38-ë, Mbappe do të linte pas gjithë mbrojtjen e Austrisë dhe do të fuste një kros brenda zonës, i cili në mënyrë të pafat do të gjente kokën e Maximilian Wober dhe do të përfundonte në rrjetë.

Austriakët tejet agresivë në ndërhyrjet e para dhe në lojën një kundër një, duke bërë kalime të shpeshta mes mbrojtës zonale dhe asaj individuale.

Janë ndëshkuar gjithsesi dy herë me karton të verdhë për ndërhyrje të ashpra ndaj kundërshtarëve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore