Lajme

Franca do të ndalojë vajzat të përdorin veshje fetare në shkollat shtetërore


Franca do t’i ndalojë vajzat në shkollat shtetërore të veshin abaja, duke shkaktuar një grindje të re mbi laicizmin dhe veshjet e grave.

Ministri i Arsimit, Gabriel Attal, tha se stili i fustaneve të gjata dhe të gjata të veshura nga disa gra myslimane, nuk do të lejohet më kur të fillojë mandati i ri javën e ardhshme, sepse ato shkelin parimin francez të laicizmit, ose laïcité.

“Kam vendosur që abaya nuk mund të vishet më në shkolla”, tha Attal për televizionin francez.

“Kur hyni në një klasë, nuk duhet të jeni në gjendje të identifikoni fenë e nxënësve vetëm duke i parë ata”.

Ai tha se “sekularizëm do të thotë liri për të emancipuar veten përmes shkollës”, duke e përshkruar abaja si “një gjest fetar, që synon të testojë rezistencën e republikës ndaj shenjtërores laike që duhet të jetë shkolla”.

“Shkollat tona janë vënë vazhdimisht nën provë dhe gjatë muajve të fundit, shkeljet e laicitetit janë rritur ndjeshëm, veçanërisht me [nxënësit] që veshin veshje fetare si abayas dhe kameez (këmisha të gjata)”.

Republika franceze është ndërtuar mbi një ndarje të rreptë të kishës nga shteti, që synon të nxisë barazinë për të gjitha besimet private. Por gjatë 20 viteve të fundit, shkollat shtetërore – ku nuk ka uniforma dhe fëmijët mund të vishen si të duan – janë bërë gjithnjë e më shumë në qendër të grindjeve mbi laicizmin. Në vitin 2004, një ligj ndalonte mbajtjen e simboleve gjoja fetare në shkolla.

Kjo përfshinte shaminë islame, kippas hebreje, çallma Sikh dhe kryqe të krishterë.

Deri më tani, fustanet e gjera, abajat apo fundet e gjata janë parë si një zonë gri e vështirë për t’u rregulluar. Grupet myslimane kanë thënë se abajat nuk janë të nevojshme për veshje fetare dhe disa në të majtë kanë paralajmëruar se vajzat me funde të thjeshta të gjata ose fustane mund të veçohen padrejtësisht.

Paraardhësi i Attal si ministër i Arsimit, Pap Ndiaye, vitin e kaluar shmangu lëshimin e një ndalimi, duke thënë se ai nuk donte “të publikonte katalogë të pafund për të specifikuar gjatësinë e fustaneve”.

Ndalimi nga Attal, i cili është i afërt me presidentin, Emmanuel Macron, ka shkaktuar një debat të ri politik rreth rregullave laike të Francës dhe nëse ato diskriminojnë pakicën myslimane të vendit.

Zëdhënësi i qeverisë, Olivier Véran, tha se abaja ishte “qartësisht” një veshje fetare dhe “një sulm politik, një shenjë politike” që ai e shihte si një akt “prozelitizimi” ose përpjekje për t’u konvertuar në Islam. Ai tha për kanalin e lajmeve “BFMTV” se shkolla ishte një hapësirë laike.

Qeveria nuk ka përcaktuar saktësisht se si abayas ose fustanet e lirshme mund të kufizohen në shkolla, por Attal tha se këshilla do t’u jepet drejtuesve në ditët në vijim.

Clémentine Autain, një deputete e partisë së majtë radikale La France Insoumise, kritikoi atë që ajo e quajti “policia e rrobave” dhe e quajti ndalimin “karakteristikë të një refuzimi obsesionist të muslimanëve”.

Jean-Luc Mélenchon, udhëheqësi i La France Insoumise, tha se kthimi i shtatorit në shkollë po “polarizohej politikisht nga një formë e re absurde e luftës së fesë”.

Politikanët në të djathtën dhe të djathtën ekstreme kishin shtyrë për një ndalim të plotë të abajave – me shumë në vitet e fundit që argumentuan se ndalimi i veshjes së të gjitha simboleve fetare duhet të zgjerohet në universitete dhe madje edhe prindërit që shoqërojnë fëmijët në daljet në shkollë.

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen shkoi më tej në fushatën e saj presidenciale vitin e kaluar, duke propozuar ndalimin e të gjitha shamive myslimane në rrugët publike.

Sophie Venetitay, nga sindikata e mësuesve SNES-FSU, tha se ishte e rëndësishme të fokusohej në dialogun me nxënësit dhe familjet për të siguruar që ndalimi të mos i largonte fëmijët nga shkollat shtetërore për të shkuar në shkolla fetare.

Abdallah Zekri, nënkryetar i Këshillit Francez të Besimit Mysliman, tha se abaja nuk ishte veshje fetare, por një lloj mode.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore