Lajme

Franca do të heqë shumicën e kufizimeve për COVID-19 pasi Macron del favorit në sondazhe


Më pak se një muaj para zgjedhjeve presidenciale të Francës, qeveria e Macron ka sjellë premtimin e saj për të lehtësuar kufizimet.

Qeveria e Francës të hënën e 14 marsit, ka vendosur të heqë shumicën e kufizimeve të COVID-19, duke shfuqizuar kështu edhe idenë e Emmanuel Macron mbi vaksinat dhe duke i dhënë fund përdorimit të detyrueshëm të maskave në ambiente të brendhsme në shkolla dhe hapësira publike, pasi qeveria zotohet të lehtësojë presionin në jetën e përditshme të francezëve, pavarësisht rritjes së infeksioneve.

Pak muaj para votimit presidencial të prillit – me sondazhet që tregojnë se Macron është favorit për të fituar zgjedhjet – qeveria ka sjellë premtimin e saj për të lehtësuar kufizimet përpara verës.

Nga e hëna, nxënësit e moshës 6 vjeç e lart nuk do të duhet të mbajnë maska ​​brenda klasave, për herë të parë që nga shtatori i vitit 2020. Maskat nuk do të jenë më të detyrueshme në dyqane, shërbime publike apo vende pune. Por maskat do të mbeten të detyrueshme në të gjithë transportin publik, në spitale si dhe për njerëzit që vizitojnë të dashurit e moshuar në shtëpitë e kujdesit.

Kryeministri, Jean Castex, pranoi në një intervistë këtë fundjavë se kishte pasur një rritje të rasteve “si kudo në Evropë”, por ai tha se presioni në repartet e urgjencës spitalore po binte dhe varianti BA2 i Omicron ishte më ngjitës, por “në dukje më pak i rrezikëshm”.

Castex tha se ndërsa qeveria vazhdoi strategjinë e saj për lehtësimin e kufizimeve, ai “i rekomandoi me forcë njerëzit që janë të prekshëm për shkak të moshës ose patologjive të tyre që të mbanin maska ​​në hapësirat e brendshme”.

Fundi i lejes së vaksinës do të thotë që për herë të parë që nga vera e kaluar, njerëzit nuk kanë më nevojë të tregojnë një kod QR për të ngrënë jashtë në një restorant, për të shkuar në një kafene, për të stërvitur në palestër ose për të hipur në një tren në distanca të gjata.

Vaksine

Macron prezantoi për herë të parë një “kalim shëndetësor” në korrik të vitit 2021, duke e bërë të detyrueshme marrjen e provave të vaksinimit, shërimit nga COVID-19 ose një test negativ për të hyrë në vende të tilla si muzetë, restorantet dhe baret.

Megjithëse politika çoi në disa protesta në rrugë, ajo pati mbështetjen e shumicës së publikut në sondazhe dhe ndihmoi në ngritjen e niveleve të vaksinimit: më shumë se një milion njerëz caktuan një takim për vaksinën në 24 orët e para.

Në janar, Macron forcoi lejen shëndetësore duke e kthyer atë në një “kalim vaksine”. Kjo do të thoshte se një test negativ nuk ishte më i mjaftueshëm dhe prova e plotë e vaksinimit ishte e nevojshme për të hyrë në vende duke përfshirë kafene, restorante, kinema, biblioteka dhe trena në distanca të gjata.

Pak përpara se të futej leja e vaksinimit, Macron tha se donte që njerëzve të pavaksinuar të ja u vështirësonte sa më shumë jetën e përditshme – një deklaratë e qëllimshme radikale që synonte t’i apelonte elektoratit të tij qendror, i cili ishte vaksinuar në masë dërrmuese dhe të zemëruar nga kriza e vazhdueshme e Coronavirusit.

Por vendi tani ka një nga normat më të larta të vaksinimit në Evropë, në më shumë se 90% të atyre që kualifikohen, dhe një leje vaksinimi nuk shihet më si e nevojshme nga qeveria. Nga e hëna, Franca do të fillojë dhënien e një doze të katërt të vaksinave për njerëzit e moshës 80 vjeç e lart.

Ministri i shëndetësisë, Olivier Veran, tha se qeveria ishte “jashtëzakonisht vigjilente” dhe nivelet e ndotjes kishin treguar një rritje prej 20% gjatë javës së kaluar. Ai mbrojti vendimin e qeverisë për të hequr kufizimet, por tha se njerëzit që janë në rrezik “duhet të vazhdojnë të mbrojnë veten”.

Lehtësimi i kufizimeve të COVID-19 javë përpara zgjedhjeve presidenciale u pa si një lëvizje e qëllimshme për të lehtësuar barrën e njerëzve që sondazhet kanë treguar se janë “të lodhur” nga pandemia dhe tani gjithnjë e më shumë të shqetësuar nga lufta në Ukrainë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore