Lajme

Franca do të bashkëpunojë me Italinë për krizën e emigrantëve


Franca ka rënë dakord të punojë me Italinë për të marrë mbështetjen e Bashkimit Evropian për të frenuar valën e emigrantëve që vërshojnë lumin Lampedusa.

Kombet e Bashkuara dhe agjencia e refugjatëve i kanë bërë thirrje BE-së që të shpërndajë detyrën e kujdesit për emigrantët dhe në këtë mënyrë të lehtësojë shtetet kufitare, transmeton Reuters.

Përafërsisht 7 mijë emigrantë kanë mbërritur në Lampedusa këtë javë, më shumë se popullsia e ishullit.

Emigrantët transportohen gradualisht në Siçili me anije dhe aeroplan.

Të premten në qendrën e pritjes ishin 3 mijë e 800 të tillë dhe zyrtarisht mund të marrë 400, sipas Kryqit të Kuq Italian.

Presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi se donte t’u thoshte miqve tanë italianë me ndershmëri të plotë se besoj se është përgjegjësi e BE-së të jetë me Italinë.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin foli me homologun e tij italian.

“Ne kemi rënë dakord që në orët e ardhshme të bashkëpunojmë brenda BE-së për të forcuar shumë parandalimin e largimeve të emigrantëve dhe luftën kundër kontrabandistëve”, ka shkruar ai në rrjetet sociale.

Kriza e emigrantëve është një çështje politike për kryeministren e djathtë të Italisë, Giorgia Meloni, e cila është zotuar se do të godasë emigracionin.

Pothuajse 126 mijë emigrantë mbërritën në Itali këtë vit, dy herë më shumë se vitin e kaluar.

Meloni ndihmoi BE-në të arrinte një marrëveshje me Tunizinë në korrik për të frenuar migracionin në këmbim të parave, por ajo ende nuk është zbatuar.

Marrëveshja me Turqinë në vitin 2016 bëri të mundur uljen e numrit të emigrantëve që mbërrinin përmes këtij vendi.

UNHCR-ja iu bashkua thirrjeve të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres që BE-ja të ndajë barrën e kujdesit për migrantët dhe të pranojë ata që marrin statusin e refugjatit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore