Pajisje

Foxconn, prodhuesi i iPhone me bazë në Tajvan po hetohet nga Kina


Kina ka nisur një hetim ndaj prodhuesit të iPhone me bazë në Tajvan, Foxconn, njoftuan mediat shtetërore kineze të dielën.

Global Times, duke cituar burime anonime, thotë se zyrtarët kryen inspektime tatimore në bizneset e Foxconn në dy provinca kineze.

Foxconn thotë se do të bashkëpunojë me hetimin.

Kompania është prodhuesi më i madh i iPhone për gjigantin amerikan të teknologjisë Apple dhe është një nga punëdhënësit më të mëdhenj në botë.

Global Times tha gjithashtu se departamenti i burimeve natyrore të Kinës bëri hetime në terren për përdorimin e tokës nga bizneset kryesore të Foxconn në provincat e Henan dhe Hubei.

“Pajtueshmëria ligjore kudo që operojmë në mbarë botën është një parim themelor i Hon Hai Technology Group (Foxconn)”, tha kompania në një deklaratë.

“Ne do të bashkëpunojmë në mënyrë aktive me njësitë përkatëse për punën dhe operacionet përkatëse”, shtoi ai.

Themeluesi i Foxconn, Terry Gou kandidon si kandidat i pavarur në zgjedhjet presidenciale të Tajvanit që do të mbahen në janar.

Zgjedhjet pritet të kenë një ndikim të rëndësishëm në marrëdhëniet e Tajvanit me Kinën duke qenë se tensionet mes tyre janë rritur vitin e kaluar.

Ndërsa pretendimet e Pekinit mbi ishullin e vetëqeverisur janë bërë më të sigurta, kandidatët presidencialë kanë paraqitur vizionet e tyre të ndryshme se si të përgjigjen.

Gou e ka pozicionuar veten, bazuar në përvojën e tij shumëvjeçare duke punuar në Kinë, si një alternativë ndaj Partisë Demokratike Progresive (DPP) në pushtet, e cila shihet si armiqësore ndaj Pekinit.

Por ai tha se nuk kishte frikë nga Kina kur shpalli kandidaturën e tij: “Nëse regjimi i partisë komuniste kineze do të thoshte ‘Nëse nuk më dëgjoni, unë do t’ju konfiskoj pasuritë tuaja nga Foxconn’, unë do të thosha ‘Po. , të lutem, bëje!’”.

Ai dha dorëheqjen nga vendi i tij në bordin e Foxconn në shtator pasi njoftoi se po hynte në garën presidenciale. Ai e dorëzoi menaxhimin e kompanisë në vitin 2019 kur shpalli kandidimin e tij të parë për presidencën, por ruan 12.5% të aksioneve në Foxconn.

Në atë kohë, ai ishte anëtar i Kuomintang (KMT), një parti e madhe politike në Tajvan, e cila shihet si miqësore me Pekinin.

Global Times raportoi se “shumë njerëz” në Tajvan dyshojnë se Foxconn është duke u hetuar sepse zoti Gou po kandidon për presidencën.

Megjithatë, gazeta shtetërore shtoi se ekspertët kinezë thanë se hetimi “është normal dhe legjitim, pasi çdo kompani kalon nëpër inspektime tatimore”.

Global Times citoi gjithashtu ekspertë që thanë se hetimi mund të ndikojë në zgjedhje dhe se “nëse shkëputësit që kërkojnë “pavarësinë e Tajvanit” fitojnë zgjedhjet, kjo do të ishte një fatkeqësi e madhe për paqen dhe stabilitetin e rajonit dhe popullit kinez të të dyja anët e ngushticës së Tajvanit, duke përfshirë edhe ato në rrethin e biznesit, duhet të punojnë së bashku për të parandaluar ndodhjen e fatkeqësive.”

Pekini këmbëngul se kombet nuk mund të kenë marrëdhënie zyrtare me Kinën dhe Tajvanin, me rezultat që Tajvani ka lidhje zyrtare diplomatike me vetëm disa vende. Edhe pse SHBA mban marrëdhënie diplomatike vetëm me Kinën, ajo mbetet aleati më i rëndësishëm i Tajvanit.

Ndërkohë, disa po sugjerojnë se hetimi është një mënyrë që Kina të kundërshtojë SHBA-në lidhur me sanksionet e saj duke synuar një nga kompanitë e saj më të mëdha, Apple.

“Ndjehet sikur kjo mund të jetë paksa një hakmarrje ndaj sanksioneve të SHBA”, tha Rachel Winter, partnere investimi në Killik & Co, për programin e BBC-së Today.

“SHBA ka vendosur shumë sanksione ndaj Kinës në përpjekje për të kufizuar aftësitë e saj teknologjike dhe mendon se duke ndjekur Foxconn-in ata do të dëmtojnë Apple, e cila është një nga kompanitë më të suksesshme të SHBA-ve”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore