Lajme

“Fortune” vendos Mira Muratin në kopertinën e grave më të fuqishme në biznes


Revista njujorkeze “Fortune” ka nderuar punën e shefes së teknologjisë OpenAI, Mira Murati duke e vendosur në kopertinën e listës së Grave më të Fuqishme në Biznes, me liderë të vendosur dhe në rritje nga e gjithë bota.

Në vitin e saj të 26-të, kjo seri e revistës amerikane lëvdon 100 gratë kryesore të biznesit që përfaqësojnë industri duke përfshirë financat, teknologjinë, kujdesin shëndetësor, telekomin, shitjen me pakicë dhe energjinë, ndër të tjera.

Lista e sivjetme e grave më të fuqishme në biznes është më gjithëpërfshirësja e regjistruar: Është hera e parë që Fortune ka pasur një listë të vetme në mbarë botën që nderon 100 gra.

Në total, lista përmban 67 gra me titull CEO (Kryeshefi Ekzekutiv – ed.), disa prej të cilave vetëm së fundmi kanë hyrë në zyrën e qoshes.

Margherita Della Valle u bë CEO e telekomit britanik Vodafone në prill.

Sandy Ran Xu mori përsipër titanin kinez të tregtisë elektronike JD.com në maj.

Vanessa Hudson mori detyrën e CEO-së në kompaninë kryesore të Australisë Qantas në shtator.

Të gjitha janë gratë e para që mbajnë punën e tyre përkatëse.

Gra të tjera po bëjnë një ndikim të madh në fillimet e karrierës së tyre, si 34-vjeçarja Mira Murati, Shefe e Teknologjisë në OpenAI dhe Susan Li, CFO e Meta-s.

Disa drejtues të tjerë janë duke udhëhequr startup-et më të vlefshme në botë, duke përfshirë Kim Kardashian, bashkëthemeluesja e linjës së veshjeve të formës prej 4 miliardë dollarësh Skims.

Kur CEO-t largohen, gratë po thirren për t’i zëvendësuar ata në një numër më të madh. Fortune vëren se në gjysmën e parë të këtij viti, 106 CEO në mbarë botën lanë punën e tyre.

Nga zëvendësimet e CEO-ve, 13 për qind ishin gra, nga 2.4 për qind në 2018. Fortune shkruan: “Bota e biznesit po kërkon ndryshim dhe gratë lidere po takohen në këtë moment”.

Murati u rendit nga Fortune në pozitën e 57-të.

Ashtu si OpenAI doli në skenë në fund të vitit të kaluar, po ashtu bëri edhe shefja e teknologjisë, Mira Murati, shkruan revista e biznesit.

Deri në përurimin e ChatGPT, chatbot-i gjenerues i startup-it me inteligjencë artificiale, teknologia kishte qenë nën radar.

Tani ajo po cilësohet si një nga figurat kryesore që formëson të ardhmen gjithnjë e më të përqendruar te AI në botën e biznesit.

ChatGPT arriti 100 milionë përdorues aktivë mujorë në vetëm dy muaj dhe ka shkaktuar një revolucion të plotë teknologjik në më pak se një vit, me startup-et dhe kompanitë e mëdha që po përpiqen të zhvillojnë produkte dhe strategji të fuqizuara nga AI.

Ndikimi i Muratit në OpenAI, që tani vlerësohet në afro 30 miliardë dollarë, është i jashtëzakonshëm, pasi ajo ka për detyrë të udhëheqë ekipet e saj të kërkimit, produkteve dhe sigurisë.

Por me këtë fuqi vjen një përgjegjësi e madhe: Ish-inxhinierja e Tesla-s ka thënë se ajo është në favor të më shumë rregullimit të produkteve të AI, por siç ndodh shpesh me teknologjitë e reja, zhvillimi dhe përvetësimi po ecin shumë më shpejt se politikë-bërësit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore