Lajme

Ford tërheq 125 mijë automjete për shkak të problemeve të motorit


Ford ka njoftuar se po lëshon një tërheqje të re për 125 mijë automjete për shkak të dështimeve të motorit.

Tërheqja mbulon SUV-të e ndryshëm Escape dhe Lincoln Corsair dhe kamionçinë kompakte Maverick nga vitet e modelit 2020-2023 me motorë hibrid 2.5 ose hibrid plug-in.

Kështu rezulton sipas një dosjeje në Administratën Kombëtare të Sigurisë së Trafikut në Autostrada.

Sipas Ford-it, problemet e izoluara të prodhimit të motorit mund të shkaktojnë dështim të motorit para kohe dhe në atë rast vaji i motorit ose avujt e karburantit mund të lirohen, duke rritur rrezikun e zjarrit dhe lëndimit.

Ford fillimisht tërhoqi 100 mijë Escape, Corsair dhe Maverick në SHBA në korrik 2022 pas identifikimit të 23 raporteve globale të një zjarri ose tymi.

Kurse tanimë ka raporte për të paktën tre automjete që pësuan zjarre pas riparimit të vitit 2022.

Ford dhe NHTSA këshilluan pronarët që të parkojnë dhe fikin motorin nëse dëgjojnë zhurma të papritura të motorit, vërejnë një ulje të fuqisë së automjetit ose shohin tym.

Sipas kompanisë, rregullimi i ri i tërheqjes është në zhvillim e sipër.

Ford ka njoftuar javën e kaluar se po tërhiqte 142 mijë SUV Lincoln MKC në SHBA për shkak të rreziqeve.

Po ashtu ka këshilluar pronarët e makinave të parkonin jashtë dhe larg strukturave derisa të përfundojë riparimi i tërheqjes.

Sipas prodhuesit të automjeteve, tregtarët do të shtojnë një siguresë në linjë në qarkun e fuqisë së sensorit të monitorit të baterisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore