Auto

Ford tani edhe me vetura elektrike


Shefi i divizionit të Ford EV në Evropë, Martin Sander, publikoi në Twitter një video të shkurtër të shefit të projektuesit Amko Leenarts.

Leenarts është në mes të bisedës dhe më pas heq kapakët – vetëm pak – nga kryqëzimi elektrik i ardhshëm.

Data është konfirmuar si 21 Mars dhe mund të presim më shumë video dhe imazhe në javët e ardhshme.

Crossoveri i ri EV bazohet në platformën MEB të VW.

Ford pretendon se makina e re elektrike do të jetë “rebele dhe pa kompromis – një SUV i ri-imagjinuar për epokën EV”.

Duke parë fotot e spiunazhit që kemi parë deri tani, është e vështirë të gjesh ndonjë shenjë të rebelimit, por kompromisi duket se është i pranishëm në të gjithë. Në thelb do të jetë vetëm një VW ID.4 e veshur, por ne do të presim me durim zbulimin për të vendosur.

Ford do të ketë një zgjedhje midis dy baterive me kapacitet 55 kWh ose 77 kWh.

Nëse kompania vendos të përdorë modelin e hyrjes me specifikimet më të ulëta të ngjashme me VW ID.4 Pure , atëherë do të trajtohemi me një version RWD me një motor 148 hp.

Mbetet shpresa që Ford të vendosë të shkojë në versionin e nxehtë dhe të marrë hua konfigurimin me dy motorë AWD 299 kf nga ID.4 GTX.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore