Auto

Ford merr ish-ekzekutivin e Apple për të ndërtuar shërbime digjitale


Ford-i ka emëruar ish-ekzekutivin e Apple-it Peter Stern si president të njësisë së Shërbimeve të Integruara të sapoformuar për të ndihmuar në ndërtimin e shërbimeve të reja digjitale.

Stern, i cili më parë mbikëqyri Apple TV+, iCloud dhe Apple News+, do të raportojë te shefi ekzekutiv i kompanisë Jim Farley.

Në rolin e tij të ri, Stern do të fokusohet në integrimin e hardware-it, software-it dhe shërbimeve në njësitë Ford Blue, Model e dhe Ford Pro të kompanisë.

Ngjashëm si prodhuesit e tjerë të automjeteve në SHBA, Ford po kërkon të zgjerohet përtej modelit të tij tradicional të biznesit me shumicë në tregtar dhe të krijojë të ardhura të përsëritura nga shërbimet e lidhura me automjetet e tij, ashtu siç Apple ka ndërtuar në produktet harduerike.

Stern bashkohet me një ekip ekzekutiv në Ford që përfshin një tjetër student të Apple, Doug Field, i cili është shefi i zhvillimit të produkteve të avancuara dhe oficer i teknologjisë.

Rivali i General Motors në maj punësoi gjithashtu një ish-ekzekutiv të Apple, Michael Abbott, për të drejtuar biznesin e software-it.

Farley, në një konferencë për media, ka thënë se një arkitekturë e re digjitale e automjeteve, që pritet të dalë në vitin 2025 me ardhjen e gjeneratës së ardhshme të automjeteve elektrike të Ford-it, do të mundësojë zhvillimin e shërbimeve të reja si për klientët me pakicë ashtu edhe për klientët komercial.

Ford tani ka më shumë se 550 mijë abonentë të software-it dhe shërbimeve me pagesë, më shumë se 80% e tyre përmes njësisë tregtare Ford Pro.

Ai biznes po gjeneron qindra miliona dollarë të ardhura, sipas Farley, me marzhe prej 50% dhe më shumë.

Stern ka thënë se Ford planifikon të krijojë “paketa shërbimesh”që do të ofrojnë”përvoja më të sigurta, më të përshtatshme dhe më produktive”.

Një nga detyrat e para të Stern është të ndihmojë në zgjerimin e paketës së drejtimit pa duar të Ford-it BlueCruise, e cila po zgjerohet në më shumë automjete në vitin e modelit 2024.

Ford do të instalojë pajisjen BlueCruise në 500 mijë automjete të tjera vitin e ardhshëm, ndërkohë që u jep klientëve mundësinë e aktivizimit të paketës së abonimit në çdo moment gjatë pronësisë, dhe jo vetëm në momentin e blerjes.

Prodhuesi planifikon të ofrojë BlueCruise në një shumëllojshmëri më të gjerë modelesh Ford dhe Lincoln, duke përfshirë F-150, F-150 Lightning, Expedition, Navigator, Nautilus dhe Corsair.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore