Lajme

Fondi prej 1 miliardë eurosh i NATO-s u ofron startup-eve të mbrojtjes një alternativë ndaj Kinës


Një fond kapitali sipërmarrës prej 1 miliardë eurosh i mbështetur nga NATO planifikon të injektojë njëfarë fuqie financiare në start-up-et e mbrojtjes për të rritur avantazhin teknologjik të aleancës ushtarake të udhëhequr nga SHBA dhe për të shmangur konkurrencën nga Kina.

Skema e inovacionit, e cila u lançua vitin e kaluar, synon të mbushë një boshllëk në financim për kompanitë që punojnë në teknologji me aftësi ushtarake, mes frikës se bizneseve të reja perëndimore u mungon muskuli financiar i ofruar nga Pekini për kompanitë e tyre.

“Ka mungesë të kapitalit sipërmarrës për teknologjinë e thellë, veçanërisht në Evropë”, tha për gazetën britanike “Financial Times” ndihmësi i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, David van Weel.

“Ne donim të siguronim më shumë kapital nga ana jonë për të investuar në këto kompani për të shmangur që ata të drejtoheshin te investitorët kinezë”.

Fondi me bazë në Holandë do të fokusohet në fusha duke përfshirë inteligjencën artificiale, hapësirën dhe bioteknologjinë dhe përballet me kufizime në investimin në armë. Rekrutimi për grupin ka qenë më i lehtë se sa pritej, tha Klaus Hommels, kryetar i Fondit të Inovacionit të NATO-s dhe një kapitalist veteran sipërmarrës që themeloi firmën evropiane Lakestar.

“Befasia më e madhe për mua ishte se pranimi dhe misioni i kësaj teme ka tërhequr shumë njerëz”, tha Hommels.

“Ky nuk do të kishte ndodhur pesë, gjashtë vjet më parë”.

23 anëtarë kanë zgjedhur fondin, për të cilin NATO pretendon se është grupi i parë “shumë sovran” i VC, tha van Weel, i cili fokusohet në sfidat e reja të sigurisë. Suedia, e cila është në procesin e anëtarësimit në NATO, planifikon të nënshkruajë.

Megjithatë, SHBA, e cila ka buxhetin më të madh të mbrojtjes nga çdo vend tjetër, ka vendosur të mos investojë në fond për momentin. Pentagoni po monitoron sipërmarrjen dhe mund të mbështesë fondet e mëvonshme, tha Fiona Murray, nënkryetare e NIF dhe një profesore në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts.

Washingtoni ka rritur investimet në bizneset fillestare që prodhojnë teknologji ushtarake vitet e fundit.

Zhvillimi kinez i teknologjive të ndjeshme është bërë një zonë me shqetësim në rritje për perëndimin vitet e fundit. Muajin e kaluar, Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi një ndalim të investimeve amerikane në disa nga industritë kritike të teknologjisë të Kinës.

Fondi ka punësuar një ekip investitorësh duke përfshirë partnerin menaxhues Andrea Traversone, më parë në Amadeus Capital Partners të Mbretërisë së Bashkuar, për të udhëhequr operacionet e tij.

NATO ka nisur fondin e saj në një kohë kur kapitalistët e sipërmarrjes janë tërhequr nga sektori i teknologjisë së mbrojtjes, ndërsa më parë ata ishin larguar. Lufta në Ukrainë, megjithatë, ka ndryshuar perceptimet, duke e bërë më të lehtë mbledhjen e fondeve.

Fillimi evropian i teknologjisë së mbrojtjes Helsing këtë muaj mblodhi 209 milionë euro për të zhvilluar softuerin e tij që përdoret për të mbështetur ushtritë në shembullin më të fundit se si sektori po sfidon një rënie më të gjerë të VC.

Në paraqitjen e tij për kompanitë, fondi i NATO-s përqendrohet në vënien në veprim të teknologjisë dhe marrëdhëniet midis ministrive të mbrojtjes. Fondi shpreson se investimi i hershëm do të lehtësojë përdorimin e teknologjive pioniere në të gjithë aleancën.

Megjithatë, fondi ka përjashtuar mundësinë e investimit në biznese fillestare që prodhojnë armë sulmuese ose firma sipërmarrëse që zotërojnë kompani të tilla.

Kjo “vijë e kuqe etike” për investitorët është zhvendosur ngadalë në SHBA që nga pushtimi rus i Ukrainës, me fondet më të mëdha të sipërmarrjes duke përfshirë Sequoia Capital dhe Andreessen Horowitz që kanë filluar të ndajnë kapital për bizneset fillestare që prodhojnë armë dhe sisteme mbrojtëse.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore