Lajme

Fondi i Zhvillimit të OPEC-ut shiti obligacione për 1 miliard dollarë


Fondi Ndërkombëtar i Zhvillimit, i cili u krijua nga qeveritë e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) gati 50 vjet më parë, ka mbledhur 1 miliard dollarë duke shitur bonot e tij të para.

Lajmi bëhet i ditur nga agjencia “Reuters”.

Vërehet se paratë do të drejtohen për sigurinë ushqimore, kujdesin shëndetësor, infrastrukturën, arsimin, punësimin dhe projektet në fushën e energjisë së rinovueshme.

Obligacionet trevjeçare, mbi të cilat investitorët do të marrin – 4.5 për qind, do të klasifikohen gjithashtu si obligacione për “zhvillimin e qëndrueshëm”.

Është një etiketë që ka tërheqje në rritje për investitorët që po kërkojnë gjithnjë e më shumë të përdorin burimet e tyre në mënyra më të dobishme për mjedisin dhe shoqërinë.

Martina Mills Jansen, kreu i departamentit të financimit të Fondit OPEC, tha se bankat qendrore nga Lindja e Mesme, Evropa dhe Azia dhe lloje të tjera të institucioneve “zyrtare”, përfshirë nga Shtetet e Bashkuara, përbënin 62 për qind të blerësve të bonove.

Bankat komerciale përbënin një tjetër 19 për qind, kompanitë e administrimit të aktiveve, fondet e sigurimeve dhe pensioneve – pothuajse çdo gjë tjetër.

Gjeografikisht, 52 për qind e blerësve ishin nga rajoni EMEA, 27 për qind nga rajoni Azi-Paqësor dhe 21 për qind nga Amerika e Veriut.

Një nga kushtet e Fondit është që ai të investojë vetëm në vendet jashtë OPEC-ut.

Fillimisht fondi planifikoi të shiste bonot vitin e kaluar, por i anuloi ato plane kur një rritje globale e normave të interesit e nxitur nga inflacioni dhe lufta në Ukrainë tronditi tregjet e financimit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore