Aplikacione

Fokusi i Zuckerberg-ut tani është ruajtja e nivelit të përdoruesve në Threads


Drejtuesit e kompanisë Meta janë shumë të përqendruar në mbajtjen e nivelit të rritjes së Threads-it.

Kjo vjen teksa aplikacioni ka humbur më shumë se gjysmën e përdoruesve në javët pas fillimit të tij të zhurmshëm, sipas shefit ekzekutiv Mark Zuckerberg.

Sipas tij, mbajtja e përdoruesve në aplikacionin e bazuar në tekst ka qenë më i mirë nga sa prisnin drejtuesit, megjithëse nuk ishte “i përsosur”.

“Kur janë më shumë se 100 milionë njerëz të regjistruar, në mënyrë ideale do të ishte fantastike nëse të gjithë apo edhe gjysma e tyre të qëndronin”, ka thënë ai.

Zuckerberg ka treguar se e konsideron braktisjen “normale” dhe se pret që ruajtja të rritet pasi kompania shton më shumë veçori në aplikacion, duke përfshirë një version desktop dhe funksionalitetin e kërkimit.

Meta po shikon të shtojë më shumë “grepa për mbajtjen e makinës për të joshur përdoruesit të kthehen në aplikacion”, ka thënë shefi i produktit Chris Cox.

Komentet e tyre kanë ardhur një ditë pasi Meta mahniti investitorët me një parashikim rozë të rritjes së të ardhurave, një shenjë e një rikthimi për një kompani që u përball me skepticizëm të thellë mbi shpenzimet e saj të majme në metaverse vitin e kaluar ndërsa shitjet e reklamave ranë.

Sakaq, Zuckerberg u ka thënë punonjësve se ai besonte se puna e kompanisë në teknologjinë e shtuar dhe të realitetit virtual që do të fuqizonte metaverse-in ishte “në rrugën e duhur”.

Po ashtu ai ka shtuar se duhej të fillonte të investonte në atë punë përpara rivalëve të tillë si Apple, Google dhe Microsoft, duke pasur parasysh përvojën e tyre shumëvjeçare në ndërtimin e sistemeve operative për produktet ekzistuese.

Zuckerberg dhe Cox kanë theksuar gjithashtu lëshimin nga kompania të një modeli të inteligjencës artificiale të quajtur Llama 2 këtë muaj, të cilin e bëri të disponueshëm falas për përdorim komercial për çdo zhvillues, shërbimet e të cilit kishin më pak se 700 milionë përdorues.

Modeli ka marrë më shumë se 150 mijë kërkesa për shkarkim në javë që nga publikimi i tij, sipas Cox.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore