Lajme

FMN miraton paketën e shpëtimit prej 2.9 miliardë dollarësh të Sri Lanka-s


Presidenti i Sri Lanka-s ka thënë se Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka miratuar kërkesën e tij për një paketë shpëtimi prej 2.9 miliardë dollarësh dhe presidenca e vendit tha se programi do t’i mundësojë asaj të aksesojë deri në 7 miliardë dollarë në financimin e përgjithshëm.

Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) konfirmoi se ka nënshkruar kredinë, e cila hap rrugën për lirimin e fondeve dhe nis një program katër-vjeçar të krijuar për të mbështetur ekonominë e vendit.

Vendimi do të lejojë një disbursim të menjëhershëm prej rreth 333 milion dollarë, tha FMN, dhe do të nxisë mbështetjen financiare nga partnerët e tjerë, duke ndihmuar potencialisht Sri Lanka-n të dalë nga kriza e saj më e keqe financiare në dekada.

Drejtoresha Menaxhuese e FMN-së, Kristalina Georgieva paralajmëroi se Colombo duhet të vazhdojë të ndjekë reformën tatimore dhe rrjete më të mëdha sigurie sociale për të varfërit – dhe të frenojë korrupsionin që është fajësuar pjesërisht për krizën.

“Unë shpreh mirënjohjen time për FMN-në dhe partnerët tanë ndërkombëtarë për mbështetjen e tyre, ndërsa ne kërkojmë ta kthejmë ekonominë në rrugën e duhur për një afat të gjatë përmes menaxhimit të kujdesshëm fiskal dhe agjendës sonë ambicioze të reformave”, tha presidenti i Sri Lankës, Ranil Wickremesinghe në një deklaratë.

Vendi dështoi në borxhin e tij të jashtëm në prill 2022, pasi u zhyt në rënien e tij më të keqe ekonomike që nga pavarësia për shkak të mungesës së madhe të rezervave të valutës së huaj.

Kombit të Oqeanit Indian me rreth 22 milionë banorë i mbetën pa para për të financuar edhe importet më thelbësore, duke çuar në trazira të përhapura sociale.

Protestat masive për keqmenaxhimin ekonomik, mungesat akute të ushqimit, karburantit dhe barnave dhe inflacioni e detyruan presidentin Gotabaya Rajapaksa të largohej nga vendi dhe të jepte dorëheqjen në korrik.

Rajapaksa u zëvendësua nga presidenti Wickremesinghe, i cili ka zbatuar shkurtime të ashpra të shpenzimeve dhe rritje të taksave në një përpjekje për të siguruar ndihmën e FMN-së.

Stafi i FMN-së kishte miratuar përkohësisht paketën e shpëtimit në shtator, por drita jeshile përfundimtare u mbajt derisa Kina, huadhënësi më i madh dypalësh i ishullit, ra dakord të ristrukturonte kreditë e saj për Colombo.

Pekini kishte thënë këtë vit se po ofronte një moratorium dy-vjeçar për kreditë e tij ndaj Sri Lanka-s, por koncesioni nuk ishte në përputhje me pritjet e FMN-së për qëndrueshmërinë e borxhit të ishullit.

Wickremesinghe kishte thënë pasi Kina ra dakord të ristrukturonte kreditë e saj se ai priste që kësti i parë i paketës së FMN-së të vihej në dispozicion brenda muajit.

Më herët të hënën, zyra e Wickremesinghe tha se ai po kërkonte një moratorium 10-vjeçar mbi borxhin e jashtëm të Sri Lankës pasi vendi ishte jashtë rezervave valutore për të shërbyer kreditë e tij.

Sri Lanka e goditur nga kriza do të mbajë zgjedhjet e para që nga trazirat e mëdha

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore