Lajme

FMN ende pret rritje më të mprehtë të ekonomisë botërore


Fondi Monetar Ndërkombëtar rriti perspektivën e tij për rritjen globale në 2023 për shkak të kërkesës “çuditërisht elastike” në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, kostot më të ulëta të energjisë dhe rihapjen e ekonomisë së Kinës pasi Pekini lehtësoi kufizimet e tij të rrepta COVID-19, raportoi Reuters.

FMN-ja parashikon që rritja globale të jetë 2.9 për qind në vitin 2023, nga 3.4 për qind në 2022, por parashikimet e saj më të fundit të Perspektivës Ekonomike Botërore tregojnë një përmirësim nga parashikimi i tetorit prej 2.7 për qind rritje këtë vit mes paralajmërimeve se bota mund të rrëshqasë lehtësisht në recesion.

Për vitin 2024, FMN-ja parashikon që rritja globale të përshpejtohet lehtë në 3.1 për qind, por kjo është një e dhjeta e pikës së përqindjes nën parashikimin e tetorit, pasi efekti i plotë i rritjes më të mprehtë të normës së interesit të bankës qendrore ngadalëson kërkesën.

Duhet më shumë punë për të mbajtur çmimet

Kryeekonomisti i FMN-së, Pierre-Olivier Gourinchas tha se rreziqet e recesionit janë lehtësuar dhe bankat qendrore po bëjnë përparim në kontrollin e inflacionit, por nevojitet më shumë punë për të kontrolluar çmimet.

Ai gjithashtu vë në dukje se shqetësime të reja mund të vijnë për shkak të përshkallëzimit të mëtejshëm të luftës në Ukrainë dhe luftës së Kinës kundër COVID-19.

“Ne duhet të jemi të përgatitur të presim të papriturën, por mund të përfaqësojë një pikë kthese, me arritjen e rritjes dhe rënien e inflacionit”, tha Gourinchas për perspektivën e vitit 2023.

Në parashikimet e saj të PBB-së për vitin 2023, FMN pret që PBB-ja e SHBA-ve të rritet me 1.4 për qind, nga parashikimi 1 për qind në tetor dhe pas rritjes prej 2 për qind në 2022.

Ai përmendi konsumin dhe investimet më të forta se sa pritej në tremujorin e tretë të 2022 , një treg i fortë pune dhe ekuilibra të fortë të konsumatorëve.

Evropa është përshtatur më shpejt me kostot më të larta të energjisë

Për më tepër, eurozona ka bërë fitime të ngjashme, me rritjen e vitit 2023 për Evropën që tani parashikohet në 0.7 për qind, nga 0.5 për qind në perspektivën e tetorit, pas rritjes prej 3.5 për qind në 2022.

Sipas FMN-së, Evropa iu përshtat më shumë kostove të energjisë shpejt nga sa pritej dhe çmimet më të ulëta të energjisë ndihmuan rajonin.

Britania ishte e vetmja ekonomi e madhe e avancuar e parashikuar nga FMN-ja që do të ishte në recesion këtë vit, me PBB-në që bie 0.6 për qind ndërsa familjet luftojnë me rritjen e kostove të jetesës, përfshirë energjinë dhe hipotekat.

FMN rriti ndjeshëm perspektivën e rritjes së Kinës për vitin 2023 në 5.2 për qind nga 4.4 për qind në parashikimin e tetorit, pasi një politikë e luftimit zero kundër COVID në 2022 uli normën e rritjes së Kinës në tre për qind, një ritëm nën mesataren botërore për herë të parë në më shumë se 40 vjet.

Por nxitja e lëvizshmërisë së përtërirë për kinezët do të jetë jetëshkurtër, pretendon FMN-ja.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore