Lajme

Fluturimi MH17 u bombardua nga një raketë ruse, thotë gjykata holandeze


Fluturimi malajzian Mh17, në fluturim nga Holanda në Kuala Lumpur, u rrëzua në qiellin e Ukrainës lindore nga një raketë e tipit Buk e gjuajtur nga Pervomaisk, një vendndodhje në Lugansk. Asokohe ishte nën kontrollin e milicianëve separatistë pro rusë.

Kjo është pjesa e parë e vendimit përfundimtar për rrëzimin e fluturimit malajzian më 14 korrik 2014, i dhënë nga gjykata holandeze e sigurisë maksimale e ngritur pranë aeroportit Schiphol të Amsterdamit.

“Fragmentet e raketës Buk të gjetura në trupat e viktimave janë prova e pakundërshtueshme se ishte pikërisht kjo raketë që shkaktoi rrëzimin e fluturimit”, shpjegoi gjykata.

Kjo e fundit ka shpallur fajtorë tre persona për vrasjen e 298 pasagjerëve në bordin e fluturimit MH17.

Shtetasit rusë Igor Girkin, Sergey Dubinskiy dhe ukrainasi Leonid Kharchenko u shpallën fajtorë nga gjykata.

Një shtetas i tretë rus, Oleg Pulatov, u lirua nga akuzat.

Në vitin 2014, ata ishin luftëtarë për lëvizjen separatiste pro-ruse, Republikën Popullore të Donetskut. Asnjë nga burrat nuk u paraqit në gjykatë dhe vetëm Pulatov zgjodhi të emërojë avokatë.

Vendimi mbulon një gjyq 32-mujor që filloi në mars 2020 në një sallë gjyqi afër aeroportit Schiphol, ku fluturimi MH17 u ngrit më 17 korrik 2014 me destinacion Kuala Lumpur.

Vetëm disa orë pas fluturimit, një raketë shpërtheu pak sipër dhe në të majtë të kabinës, duke bërë që avioni të shpërthehej në ajër, sipas një hetimi ndërkombëtar. Të gjithë në bord u vranë.

Viktimat ishin nga 17 vende, duke përfshirë 198 shtetas holandezë, 43 malajzianë, 38 australianë dhe 10 nga MB. 80 nga viktimat ishin fëmijë.

Duke folur përpara vendimit, kryeministri holandez, Mark Rutte, tha se ai dhe homologët e tij do të vazhdojnë të luftojnë për drejtësi për viktimat.

Prokurorët, pas gjetjeve të një hetimi ndërkombëtar, arritën në përfundimin se katër burrat nuk “shtypën vetë butonin”, por ishin përgjegjës për marrjen e BUK nga Rusia dhe vendosjen e tij në fushën e betejës.

Holanda dhe Australia thanë në vitin 2018 se Rusia ishte përgjegjëse për fatkeqësinë, pasi hetuesit arritën në përfundimin se raketa BUK kishte ardhur nga një bazë ushtarake ruse.

Kremlini gjithmonë ka mohuar çdo përfshirje, ndërsa pretendon se është përjashtuar nga hetimi.

Girkin, i cili quhet Igor Strelkov, ishte një komandant i forcave të mbështetura nga separatistët në vitin 2014. Ai besohet se është kthyer në fushën e betejës në Ukrainë, duke rritur shpresat e pakta se ai mund të kapet dhe përfundimisht të përballet me drejtësinë.

Ai ka thënë më parë se ndjente “një përgjegjësi morale” për vdekjen e 298 personave, por refuzoi të pranonte një rol në rrëzimin e avionit ndërsa kritikonte procedurat ligjore.

Dubinskiy dhe Pulatov kishin role të larta në forcat separatiste të Donetsk.

Dubinskiy është një ish-oficer ushtarak i GRU-së, shërbimi i inteligjencës ushtarake ruse, dhe ishte kreu i inteligjencës për Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut. Pulatov, i cili u shpall i pafajshëm, ishte një ish-oficer në spetsnaz ruse, njësia speciale e inteligjencës ushtarake ruse. Ai shërbeu si një nga zëvendësit e Dubinskiy.

Kharchenko ishte komandant i një njësie luftarake në Donetsk dhe mori urdhrat e tij nga Dubinskiy.

Zinxhiri fatal i ngjarjeve për MH17 filloi të shpaloset natën e 16-17 korrikut, kur një BUK u kontrabandua përtej kufirit nga Rusia në Ukrainë dhe u transportua në Donetsk, sipas prokurorëve.

Austria dhe Holanda nisin veprimet ligjore kundër Rusisë për rrëzimin e avionit MH17 në Ukrainë në vitin 2014

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore