Financa

Florida do të tërheqë 2 miliardë dollarë asete nga BlackRock


Florida do të tërheqë 2 miliardë dollarë asete shtetërore të menaxhuara nga BlackRock.

Kjo, duke përshpejtuar në këtë mënyrë luftën e Republikanëve me menaxherin më të madh të parave në botë mbi praktikat e investimeve mjedisore, sociale dhe qeverisëse (ESG).

Lajmi u bë i ditur nga kompania mediatike “Bloomberg”, bazuar në deklaratën e dhënë nga shefi financiar i Floridas, Jimmy Patronis.

Thesari i shtetit do të detyrojë menjëherë bankën e Floridës të ngrijë letrat me vlerë afatgjata të cilat arrijnë rreth 1.43 miliardë dollarë dhe të heqë BlackRock-un si menaxher të investimeve afatshkurtra me vlerë rreth 600 milionë dollarë, tha në një deklaratë të enjten e 1 dhjetorit, Patronis.

Tërheqja është hapi i fundit në një luftë më të gjerë të udhëhequr nga guvernatori republikan Ron DeSantis kundër korporatave që përqafojnë vlerat mjedisore, sociale dhe të qeverisjes korporative.

Divizioni i Thesarit i Floridës po largohet nga BlackRock sepse ata kanë deklaruar hapur se kanë synime të tjera sesa të prodhojnë kthime.

Departamenti i Shërbimeve Financiare të Floridës menaxhon afërsisht 60 miliardë dollarë para të taksapaguesve.

Ed Sweeney, një zëdhënës i BlackRock me bazë në New York, tha se firma është “e habitur” nga vendimi duke pasur parasysh kthimet e forta që kompania ka ofruar për Florida në pesë vitet e fundit ku shkaktar ka qënë ESG-ja.

Republikanët po shtojnë sulmet ndaj investimeve mjedisore, sociale dhe qeverisëse këtë vit.

BlackRock, i cili mbikëqyr 8 trilionë dollarë globalisht, është një përkrahës kryesor i strategjisë dhe ka qenë një objektiv kryesor për partinë republikane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore