Lajme

Finlandë/ Po diskutohet ndalimi i vizave turistike për qytetarët rusë


Finlanda po debaton nëse do të ndalojë lëshimin e vizave turistike për qytetarët e rregullt rusë, një veprim që do ta sillte atë në përputhje me fqinjët e saj baltikë, por që ka nxitur Moskën të kërcënojë me një “reagim shumë negativ”.

Rusët kanë kaluar prej kohësh kufirin prej 830 miljesh të vendit të tyre me Finlandën për të pushuar, për të blerë në dyqanet kufitare dhe për të udhëtuar në destinacione të tjera evropiane – dhe Helsinki mbetet i vetmi anëtar i BE-së që jep viza turistike në mënyrë rutinore.

Por pushtimi brutal i Ukrainës nga Moska dhe aplikimi i mëvonshëm i Finlandës për t’u bashkuar me aleancën mbrojtëse të NATO-s kanë bërë që shumë finlandezë të pyesin nëse kjo praktikë mund të justifikohet më, ndërsa të tjerë thonë se një ndalim i përgjithshëm do të ishte i padrejtë – dhe i kushtueshëm.

Rusia hoqi kufizimet e udhëtimit Covid në mes të korrikut, duke çuar në një rritje të mprehtë të numrit të turistëve. Firmat e udhëtimit në Shën Petersburg po ofrojnë përsëri udhëtime me autobus dhe më shumë rusë po udhëtojnë në vendpushimet e Evropës Jugore përmes aeroporteve finlandeze për të shmangur ndalimin e BE-së për fluturimet ruse përmes hapësirës ajrore të saj.

Sipas ministrisë së jashtme finlandeze, 10 mijë e 520 viza të reja turistike janë lëshuar për shtetasit rusë vetëm në tre javët e para të korrikut. Një shumicë ndërpartiake në parlamentin e Finlandës, megjithatë, ka shprehur mbështetje të fortë për kufizime më të forta.

Kryeministri i Finlandës, Aki Lindén

Kryeministri në detyrë, Aki Lindén, i Social Demokratëve, tha të martën se ai ishte “personalisht i mendimit se duhet të jetë më i rreptë”, megjithëse numri i lartë i vizave ekzistuese – rreth 100 mijë, të vlefshme deri në pesë vjet – e ndërlikoi çështjen. Asnjë vendim nuk do të merret derisa ministrat të kthehen nga pushimet verore, tha ai.

Një deputete nga partia opozitare konservatore e Koalicionit Kombëtar, Jukka Kopra, i tha Agence France-Presse se situata ishte “e padurueshme… Qytetarët e Ukrainës po vriten, civilët, gratë dhe fëmijët dhe rusët po kalojnë pushimet në BE”.

Vende të tjera të zonës Shengen që ndajnë një kufi me Rusinë si Estonia, Letonia, Lituania dhe Polonia kanë kufizuar tashmë vizat ruse. Ministri i Brendshëm i Estonisë, Lauri Läänemets, tha këtë javë se nevojitej një zgjidhje në mbarë BE-në.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të mërkurën se Moska “natyrisht do të reagonte shumë negativisht” ndaj çdo vendimi të Finlandës për të vendosur kufizime për turistët rusë.

“Të gjitha veprimet e tilla kundër qytetarëve rusë do të kërkonin kundërmasa dhe një përgjigje – kjo duhet të jetë e kuptueshme dhe e pritshme”, tha Peskov.

Çdo mbyllje kufiri për turistët rusë, të cilët para pandemisë ishin burimi më i madh i Finlandës për të ardhurat e huaja nga turizmi, do t’i jepte vendit një goditje ekonomike, veçanërisht në qytetet kufitare ku një industri e tërë është rritur për t’u kujdesur për ta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore