Shqipëria

Finalja e Conference League/ “Dëbohen” tifozët që shkaktuan trazira


Rreth 70 tifozë të huaj të cilët shkaktuan trazira dhe incidente mbrëmjen e së martës në Tiranë, janë dëbuar nga vendi duke u nisur nga porti i Durrësit mëngjesin e 25 majit.

Me urdhër të autoriteteve shqiptare dhe italiane, trageti AF Marina nuk u nis derisa mbërritën tifozët nga Tirana, të cilët shkaktuan incidente.

Pas përplasjeve, Policia e Tiranës në bashkëpunim me atë të Durrësit kanë bërë shoqërimin e tifozëve për në port.

Mbrëmjen e djeshme tifozët e holandezë dhe italianë janë përplasur me Policinë e Shtetit, duke plagosur dhjetë prej tyre.

Po ashtu ata kanë kanë goditur me sende të forta një automjet të policisë.

Pas trazirave Policia ka shoqëruar 60 shtetas nga grupet e tifozëve të të dyja skuadrave në ambientet e policisë – 48 italianë dhe 12 holandezë.

Finalja e Conference League, Roma-Feyenoord, do të mbahet më 25 maj ora 21:00.

Stadiumi shqiptar u zgjodh nga UEFA si vendi ku do të luhet finalja e madhe. Sakaq Shqipëria do të mirpresë mijëra tifozë italiane dhe holandezë.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore