Lajme

Filozofi i VV-së, Escobarit: Një popull s’i nënshtrohet një emisari


Elvis Hoxha

Elvis Hoxha, anëtar i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në “Facebook”, ka reaguar ndaj deklaratave të Emisarit Special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar, i cili e gjeti vetën para një konfuzioni të madh nga kursi të cilin ka vendosur ta ndjekë kryeministri Albin Kurti.

Hoxha, i cili ndryshe njihet edhe si “filozofi i Lëvizjes Vetëvendosje”, duke përdorur një shprehje me të cilën karakterizohej kritika e atëhershme e kësaj partie ndaj ish-presidentit Hashim Thaçi, vlerësoi se populli i Kosovës nuk do t’i nënshtrohet një zyrtari amerikan.

“Kryeministrin e zgjedh një popull. Emisarin e emëron dikush. Një popull nuk i nënshtrohet një emisari”, ka shkruar Hoxha në llogarinë e tij, i cili, sa herë që kryeministri Kurti përballet me kritika nga Perëndimi, nxjerr arsenalin e tij retorik në mbrojtje të shefit të tij.

Ndryshe, tensionet janë kthyer sërish në veri të Kosovës, pas zgjedhjeve lokale të 23 prillit për katër kryetarët e komunave në veri të vendit, përkatësisht në Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut, të cilat i fituan kandidatët shqiptarë nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës.

Serbët lokalë janë duke protestuar që prej 29 majit në këto komuna të banuara me shumicë serbe, për të kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në objektet komunale. Nga ana tjetër, komuniteti ndërkombëtar ka bërë thirrje të vazhdueshme për marrjen e hapave drejt uljes së tensioneve.

Qetësimi i situatës në pjesën veriore të Kosovës, mbajtja e zgjedhjeve të reja lokale dhe kthimi në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi janë tri kërkesat e përbashkëta të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dalje nga kriza.

Autoritetet e Kosovës kanë shprehur gatishmëri që t’i dëgjojë kërkesat e serbëve lokalë dhe të pajtohen për rizgjedhje në Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicë të Veriut, pas tensioneve të fundit atje. Por me kusht që serbët të mos i bojkotojnë ato si herën e fundit.

S’ka më sekrete, Gabriel Escobar i tregon të gjitha

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore