Film

Filmi “Zgjoi” fiton çmimin kryesor në Maqedoni të Veriut


Filmi "Zgjoi"

Filmi artistik i metrazhit të gjatë “Zgjoi” me skenar dhe regji të Blerta Bashollit, ka rrëmbyer çmimin kryesor në Festivalin e Filmit “Cinedays”, në Shkup të Maqedonisë së Veriut.

“Ylli i Artë” është çmimi i rezervuar për “Zgjoi”, ndërsa ky nuk është suksesi i vetëm që ka arritur ky prodhim kinematografik nga Kosova, pasi që tre çmime i ka fituar edhe në festivalin e famshëm “Sundance Film Festival”.

Pos, çmimeve, filmi i Bashollit ka marrë edhe kritikat më pozitive nga juritë e festivale.

‘Zgjoi’ është një film i bazuar në ngjarje të vërtetë që paraqet historinë e Fahrijes (interpretuar nga Yllka Gashi) nga Krusha e Madhe, e cila në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë, fillon një biznes bujqësor për të siguruar mbijetesën e familjes, në një ambient tradicionalisht patriarkal ku ambiciet e grave për t’u zhvilluar nuk shihen me sy të mirë.

Në rolin kryesor të filmit luan aktorja Yllka Gashi, kurse disa nga aktorët që luajnë rolet e tjera janë Çun Lajçi, Adriana Matoshi e Aurita Agushi. Blerta Basholli është regjisorja e filmit, e drejtor fotografie është Alex Boom.

Filmi “Zgjoi” producent ka Yll Ukën ndërsa grupi i bashkë producentëve të filmit përbëhet prej Valon Bajgores, Agon Ukës, Britta Rindelaubit,Kristjan Burovskit, Tomi Salkovskit dhe Paskal Seminit. Ndërsa për montazhin e filmit janë përkujdesur Felix Sandri e Enis Saraçi.

Gjithashtu, filmi “Zgjoi” është  një bashkëprodhim midis Kosovës, Maqedonisë, Zvicrës dhe Shqipërisë.

Filmi po ashtu është nominuar edhe në Festivalin e Filmit “Nantucket”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore