Film

Filmi i ri i Drakulës po filmohet në veri të Devonit


Një film horror aksion i titulluar “Dracula: Rise of the Vampire” po filmohet në Barnstaple të Anglisë.

Ata që qëndrojnë pas produksionit shpresojnë se do ta bëjë qytetin një destinacion për të bërë filma.

Producentja e filmit Stacey Cane jeton në Barnstaple, dhe ishte ajo që zbuloi vendndodhjet për xhirimet duke përfshirë Pannier Market, St Anne’s Arts and Community Centre dhe Ray Arms, shkruan BBC, transmeton AlbanianPost.

Prodhuesi kulturor i Këshillit të Devonit të Veriut, Lee Baxendale, tha se “çdo aktivitet kulturor që vjen në zonë ndihmon për të filluar vendosjen e qytetit në hartë”.

‘Një ritregim modern’

Shkrimtari dhe regjisori i filmit, Dean Meadows, e përshkroi atë si një ritregim modern të historisë së Drakulës, të vendosur 50 vjet pas filmit origjinal “Hammer”.

“Barnstaple kishte gjithçka që na nevojitej:m tha Meadows.

PeterJakeson, i cili luan Drakulën, tha se mendonte se do të ishte e mrekullueshme për komunitetin.

“Unë mendoj se ata do të kënaqen duke parë monumentet mjaft pjellore, ose do të thonë se e njoh atë, sepse ka edhe disa shtesa lokale në film”, tha ai.

Duke kombinuar tmerrin dhe aksionin e ditëve moderne me dramën tërheqëse dhe një mori karakteresh të trashëguara, “Dracula: Rise Of The Vampire” fillon një kapitull të ri në horrorin britanik, ndërsa jep një homazh të përzemërt për klasikët e Hammer.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore