Film

Filmat dhe shfaqjet më të ndjekura në Netflix mund t’ju befasojnë


Netflix ka publikuar raportin e tij të parë të prodhimeve kinamtografike më të shikuara, duke ofruar më shumë transparencë të të dhënave të shikueshmërisë se kurrë më parë.

Ndër shfaqjet më të njohura të platformës së transmetimit janë hitet globale, shfaqjet e adoleshentëve dhe tregimet e grave.

Trileri i FBI-së “The Night Agent”, dy sezonet e para të “Ginny & Georgia”, drama koreane “The Glory”, “Wednesday” e Jenna Ortega, “Bridgerton” “Queen Charlotte”, sezoni i katërt i “You” të Penn Badgley , sezoni i tretë i telenovelës spanjolle “La Reina del Sur”, sezoni i tretë i “Outer Banks” dhe “FUBAR” i Arnold Schwarzenegger renditen si dhjetë shfaqjet ose filmat më të shikuar në Netflix nga janari deri në qershor të vitit 2023.

Lista ‘Top 100’ – mes më shumë se 18 mijë titujve të disponueshëm në Netflix – përfshin sezonin e katërt të “Manifest”, sezonin e dytë të “Firefly Lane”, thrillerin e Jennifer Lopez “The Mother”, “You People” të Eddie Murphy, të dy sezonet e “Sex/Life” i anuluar tani, shfaqje realiteti duke përfshirë “Perfect Match” dhe sezonin e katërt të “Love Is Blind” dhe ndarjet e sezonit të çmimeve “The Diplomat” dhe “Beef”.

Transmetuesi gjigant Netflix ka qenë historikisht shumë selektiv në zbulimin e zakoneve të shikimit të audiencës, duke theksuar përmbajtjen me performancë të lartë në listat “Top 10” ose listat “Më të popullarizuara”, në vend të shifrave më të fuqishme të konsumit.

Të dhënat e sapo publikuara zbulojnë publikisht shfaqjet dhe filmat më pak të shikuar për herë të parë, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Sipas Netflix, prodhimet kinematografike jo angleze, si “The Snow Girl” (Spanjë), “The Empress” (Gjermani) dhe “Fauda” (Izrael) përbënin 30% të përmbajtjeve më të ndjekura të shikuesve.

Serialet dhe filmat origjinalë përbënin 55% të kohës së shikimit, ndërsa 45% ishin përmbajtje të licencuar – si “Grey’s Anatomy” dhe “Suits”, që të dyja kanë gjetur audiencë të re në platformë.

Sezoni i parë i “Suits”, i cili fillimisht u transmetua për nëntë sezone në USA Network, u rendit si programi i 67-të më i shikuar në Netflix deri në qershor të këtij viti – dhe kjo ishte përpara rilindjes së verës të zhurmshme të shfaqjes.

Bashkë-CEO i Netflix, Ted Sarandos promovoi suksesin e “Suits” kur zbuloi raportin e ri të fejesës të martën gjatë një telefonate për shtyp me gazetarët.

“Ajo që është interesante është një shfaqje si ‘Suits’, e cila është luajtur në SHBA për një kohë të gjatë, ka qenë e disponueshme në Peacock dhe ka qenë e disponueshme në Amazon për disa vjet përpara se të dilte në Netflix”, tha Sarandos.

“E megjithatë, ne ishim në gjendje të zhbllokonim këtë audiencë të madhe globale për të, dhe ky është kombinimi i bazës sonë të madhe të abonentëve dhe sistemit tonë të rekomandimeve që dinte t’i vinte ‘Suits’ përpara njerëzve që do ta donin më shumë”, shtoi ai.

Netflix synon të publikojë të dhënat e shikuesve në gjysmën e dytë të vitit 2023 në fund të këtij viti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore