Lajme

Fibrat optike në Detin e Kuq, makthi i një sulmi Houthis në komunikimet globale


Një dridhje përshkon selinë e të gjithë NATO-s dhe ngre frikën se një formë e re lufte ka filluar.

Nuk ka ende një konfirmim zyrtar, por që nga mëngjesi i djeshëm ka qarkulluar lajmi për një sulm të kryer nga Houthis kundër kabllove me fibra optike nënujore që lidhin Evropën me Azinë duke kaluar përmes Afrikës në Detin e Kuq.

Këto rrjete të vendosura në shtratin e detit janë fjalë për fjalë nervi i papërpunuar i Perëndimit: jeta jonë digjitale kalon përmes tyre, domethënë 97 për qind e komunikimeve në internet dhe telefonike dhe shkëmbimet e të dhënave nga të cilat varen aktivitetet tona.

Ata janë shumë të brishtë: mjafton një spirancë ose një ekip zhytësish për t’i prerë.

Milicët fondamentalistë i kërcënuan se do t’i sulmonin dy javë më parë.

Dje websajti i specializuar izraelit “Globe” pretendoi se do të ndërmerrnin masa kundër katër kabllove, që i përkasin kompanive AAE-1, Seacom, EIG dhe TGN.

Dëmi do të ishte i konsiderueshëm, por jo dramatik, sepse ekzistenca e tubacioneve të tjera përgjatë të njëjtës rrugë do të kishte lejuar që trafiku i të dhënave të ridrejtohej.

Riparimet, megjithatë, do të kërkojnë të paktën tetë javë dhe do të jenë veçanërisht të vështira: sabotimi do të kishte ndodhur në shtrirjen e detit midis portit saudit të Jeddah dhe Xhibutit.

Një zonë ku dronët dhe raketat e lëshuara nga Houthis kanë synuar trafikun detar për muaj të tërë: ka pasur gjithashtu dy bastisje në orët e fundit.

Kabllot e synuara i përkasin konsorciumeve me aksione të konsiderueshme në kompanitë amerikane ose britanike.

Eig lidh Evropën me Indinë, duke kaluar nëpër Egjipt, Arabinë Saudite dhe Emiratet: instalimi kushtoi 700 milionë dollarë.

Më befasues është sulmi ndaj AAE-1, i cili bashkon Kinën me Evropën përmes Pakistanit, Iranit dhe Katarit: aksionarët përfshijnë Unicom të Pekinit, si dhe British Telecom, Vita dhe Etisalat.

Në përgjithësi, guerilët shiitë kanë shmangur veprimet armiqësore ndaj Kinës dhe kanë lejuar që anijet e saj tregtare të kalojnë të patrazuara përballë bregdetit të Jemenit.

Lajmi i ridhënë nga “Jerusalem Post” nuk është konfirmuar nga institucionet shtetërore.

Një faqe që monitoron lidhjet në ueb nxjerr në pah një kolaps anormal të rrjedhës nga qendra e të dhënave në Xhibut vetëm dje në mëngjes.

Megjithatë, një sulm i këtij lloji nuk është befasues, sepse tani përfaqëson makthin e marinës së NATO-s.

Dhe ka një precedent shqetësues: tetorin e kaluar në Baltik midis Finlandës dhe Estonisë, tubat e gazsjellësit Balticconnector dhe një kabllo me fibra optike u prekën.

Hetimet nga autoritetet e Helsinkit kanë verifikuar se shkatërrimi ishte vepër e një anijeje kontejnerësh kineze, një akullthyese e projektuar për rrugën e Arktikut, e cila gërmoi shtratin e detit për kilometra me një spirancë kolosale.

Hetimi duhet të përcaktojë nëse ishte një aksident apo një veprim i qëllimshëm.

Nëse mbrojtja e tubacioneve të energjisë është e vështirë, mbrojtja e kabllove është pothuajse e pamundur.

Ato janë aq të mëdha sa një tub ujitës kopshti dhe kanë një gjatësi totale të vlerësuar në një milion e katërqind mijë kilometra me 574 arterie kryesore: afër bregut ato shpesh gjenden në një thellësi prej rreth dhjetë metrash.

Sa më të ulëta të jenë, aq më lehtë është riparimi i tyre: nëse defekti ndodh në thellësi, ndërhyrjet janë shumë komplekse.

Të gjitha flotat perëndimore po ndërmarrin veprime.

Marina Mbretërore madje ka prezantuar një anije të specializuar për mbikëqyrjen e rrjeteve nënujore, e cila do të veprojë si “nënë” për një seri dronësh.

Askush nuk ka asnjë iluzion: ne po përballemi me një dimension të ri konflikti.

Marrë nga “Repubblica”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore