Lajme

Fernando Botero, artisti i shquar i vëllimeve të ekzagjeruara, shuhet në moshën 91-vjeçare


Ka vdekur në moshën 91-vjeçare artisti kolumbian Fernando Botero, i cili fitoi famë botërore me skulpturat dhe pikturat e tij me figura trupore.

Veprat e tij shfaqin njerëz dhe kafshë të mëdha. Por Botero trajtoi gjithashtu politikën dhe tema të tjera serioze.

Presidenti kolumbian, Gustavo Petro, e quajti atë “piktori i traditave dhe defekteve tona, piktori i virtyteve tona”.

Artisti, i cili jetonte në Monaco, vuante nga pneumonia, tha vajza e tij Lina të premten.

Mediat lokale e përmendën Boteron si artistin më të madh kolumbian të të gjitha kohërave. Vendlindja e tij, Medellín, ka shpallur një javë zie.

Djali i një shitësi shëtitës, Botero lindi në vitin 1932. Në të 20-at ai udhëtoi në Evropë, ku zbuloi artin klasik përpara se të transferohej në SHBA në vitin 1960.

Ai tha se në fund të viteve 1950 ai zbuloi “një dimension të ri që ishte më voluminoz, më monumental, më ekstravagant, më ekstrem”.

Ai e ekzagjeronte madhësinë e subjekteve të tij, ndonjëherë për efekt komik ose për parodi.

Një nga shembujt më të famshëm është versioni i tij i Mona Lizës së Leonardo da Vinçit me një fytyrë të fryrë.

Botero tha se e kishte të pamundur të përshkruante krijesa elegante.

Ai mund të merrte si subjekt një gjilpërë të hollë, tha ai, por në pëlhurë ose në bronz do të shndërrohej në një objekt 10 herë më të madh, i fryrë anash.

Një herë vajza e tij i kërkoi të vizatonte një kafshë për një pjesë të detyrave të shtëpisë.

“Ok, do ta bëj”, tha ai në një intervistë të vitit 2008 për BBC. “Pastaj fillova të jem shumë i kujdesshëm, u përpoqa të jem shumë i kujdesshëm, duke bërë kalin dhe papritmas filloi të ishte Boteresque. Dhe ajo më tha ‘jo, jo, baba, jo, jo baba, po e prish të gjithën”.

“E shihni tashmë truri im është plotësisht i deformuar, nuk mund ta bëj. Çdo gjë që bëj është botereske”.

Kritikët shpesh talleshin me madhësinë e ekzagjeruar të subjekteve të tij.

“Nëse pikturoj një grua, një burrë, një qen apo një kalë, gjithmonë e kam këtë ide të volumit”, tha Botero për gazetën spanjolle El Mundo në 2014.

“Unë nuk pikturoj femra të trasha,” vazhdoi ai. “Ajo që unë pikturoj janë vëllime”.

Disa nga veprat e tij më të zymta tregojnë luftëtarët guerilë kolumbianë dhe tërmetet.

Kishte disa polemika. Ai u përball me kritika për pikturën e tij të vdekjes së bosit famëkeq të kartelit të drogës, Pablo Escobar, i cili u qëllua nga policia në Medellín në 1993.

Botero fillimisht tregoi Escobarin duke iu shmangur plumbave në një shfaqje heroike sfide, por më vonë u përkul para presionit dhe prodhoi një imazh të bosit të vdekur të drogës.

Ai gjithashtu bëri bujë me portretet e tij të mëdha, që tregonin torturat e ushtrisë amerikane ndaj të burgosurve në burgun Abu Ghraib në Irak. Ato u ekspozuan në një vend afër Shtëpisë së Bardhë të Presidentit George W. Bush në Washington.

Botero kishte studio në Paris, New York, Meksikë, Kolumbi dhe Itali.

Çdo punë e tij shitet për mbi 2 milionë dollarë, sipas shtëpisë së ankandit Sotheby.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore