Shëndet

FDA miraton testin e parë për të ndihmuar në kontrollimin e rrezikut të çrregullimit të përdorimit të opioideve


Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave a miratuar së fundmi një mjet të ri që përdor testimin gjenetik për të ndihmuar në vlerësimin nëse disa njerëz janë në rrezik të zhvillimit të çrregullimit të përdorimit të opioideve.

Testi AutoGenomics AvertD është menduar për të rriturit që po konsiderojnë një kurs afatshkurtër të medikamenteve orale të dhimbjes opioidale, të tilla si pas një procedure të planifikuar kirurgjikale.

Mund t’u përshkruhet vetëm njerëzve që nuk kanë përdorur më parë opioid dhe pacientët duhet të pranojnë testin. Nuk është menduar për ata që trajtohen për dhimbje kronike.

“Kriza e opioideve, një nga çështjet më të thella të shëndetit publik me të cilat përballet Shtetet e Bashkuara, kërkon masa inovative për të parandaluar, diagnostikuar dhe trajtuar çrregullimin e përdorimit të opioideve, duke përfshirë vlerësimin e rrezikut të zhvillimit të çrregullimit”, tha Jeff Shuren, drejtor i Qendrës së FDA-së për Pajisjet dhe Shëndetin Radiologji.

“Ky miratim përfaqëson një hap tjetër përpara në përpjekjet e FDA për të parandaluar rastet e reja, për të mbështetur trajtimin e atyre me këtë çrregullim dhe për të ulur keqpërdorimin e analgjezikëve opioid”, shtoi ai.

Megjithatë, disa ekspertë janë skeptikë në lidhje me përdorimin e tij në praktikën klinike – dhe paralajmërojnë se disa nga kufizimet e tij mund të kenë pasoja të rrezikshme të padëshiruara.

Testi AvertD përdor një mostër nga një shtupë në faqe për të analizuar 15 shënues gjenetikë që janë të përfshirë në rrugët e shpërblimit të trurit dhe të lidhur me varësinë.

Por gjenetika është një “tregti komplekse”, tha Andrew Saxon, një profesor i psikiatrisë dhe shkencave të sjelljes në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Uashingtonit.

“Nuk është një trashëgimi e thjeshtë Mendeliane ku një gjen ka një mutacion dhe kjo të jep çrregullim të përdorimit të opioideve. Është një mori gjenesh të ndryshme, të gjitha që kontribuojnë në këtë efekt”, shton ai.

Edhe të pyesësh një pacient për historinë e tyre të përdorimit të substancave, veçanërisht përdorimin e duhanit, mund të jetë po aq depërtuese, tha Saxon.

Nëse testi gjenetik mbështetet shumë, një rezultat i rremë negativ në test mund t’u japë pacientëve dhe ofruesve të tyre një ndjenjë sigurie të fryrë në lidhje me rrezikun e zhvillimit të çrregullimit të përdorimit të opioideve dhe një pozitiv i rremë mund të kufizojë aksesin e pacientit në medikamente të dobishme.

FDA punoi me AutoGenomics ndërsa modifikoi testin. Kushtet e miratimit të ri kërkojnë që kompania të ofrojë trajnime për ofruesit e kujdesit shëndetësor në përdorimin e duhur të testit dhe të kryejë një studim të madh që vlerëson performancën pas tregtimit me raporte të rregullta progresi.

Informacioni nga testi “mund të ndihmojë pacientët që janë të shqetësuar për trajtimin e një opioid për dhimbje akute të marrin vendime më të informuara”, tha Shuren.

Rreth 6 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara të moshës 12 vjeç e lart kishin një çrregullim të përdorimit të opioideve në vitin 2022, sipas të dhënave të sondazhit të fundit nga Departamenti Amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore.

Dhe vdekjet nga mbidoza e drogës janë rritur vitet e fundit, me opioidet të përfshira rreth tre të katërtat e kohës.

Më shumë se 83 mijë njerëz vdiqën nga një mbidozë që përfshin një opioid vitin e kaluar, sipas të dhënave nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore