Sport

FC Barcelona mbyll marrëveshjen për të financuar rinovimin e “Camp Nou”


Klubi spanjoll i futbollit FC Barcelona ka mbyllur një marrëveshje financimi të planifikuar për të rinovuar stadiumin e tij Camp Nou.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

Financimi prej 1.45 miliardë eurosh (1.6 miliardë dollarë) do të sigurohet nga një grup prej 20 investitorësh.

Ajo do të paguhet në pesë këste gjatë 24 viteve, tha klubi në një deklaratë në faqen e tij të internetit të hënën vonë.

Kushtet e këqija të stadiumit kanë çuar në gjoba për mosplotësimin e kërkesave të garave evropiane.

Financimi u mbyll në të njëjtën kohë kur Barcelona përfshihej në një skandal mbi pagesat e bëra ndaj një ish zëvendës presidenti të komitetit të arbitrave të federatës spanjolle të futbollit për gati 20 vjet.

Sipas raportimeve të mediave lokale, skandali po ndikonte në reputacionin e klubit dhe po pengonte aftësinë e Barcelonës për të bërë vendosjen.

Bloomberg News raportoi në fillim të këtij muaji se ishte arritur një marrëveshje me huadhënësit duke përfshirë Goldman Sachs Group Inc. dhe JPMorgan Chase & Co.

Asetet e klubit nuk u përdorën si garanci dhe asnjë hipotekë nuk u mor në stadium, tha Barcelona.

Do të fillojë të paguajë borxhin sapo të përfundojnë punimet e rinovimit, duke përdorur të ardhurat e krijuara nga stadiumi, të cilat pritet të jenë rreth 247 milionë euro në vit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore