Lajme

Farage përballet me reagime të ashpra, lidhur me komentet e luftës në Ukrainë


Pretendimi i Nigel Farage se Perëndimi provokoi pushtimin e Rusisë në Ukrainë është dënuar nga liderët nga i gjithë spektri politik britanik.

Kryeministri Rishi Sunak tha se komenti ishte “plotësisht i gabuar dhe luan vetëm në duart e Putinit”, duke akuzuar udhëheqësin e Reformës në Mbretërinë e Bashkuar për “pohimin” që ishte “i rrezikshëm për sigurinë e Britanisë”.

Në një intervistë për BBC Panorama, Farage tha se lufta ishte “sigurisht” faji i Presidentit Vladimir Putin, por se zgjerimi i BE-së dhe NATO-s i kishte dhënë atij një arsye për t’i thënë popullit rus “ata po vijnë përsëri për ne”.

Udhëheqësi i laburistëve, Sir Keir Starmer, i përshkroi komentet si “të turpshme”, ndërsa lideri i Lib-Dem, Sir Ed Davey, e quajti Farage “një apologjist për Putinin”. SNP tha se ishte “një fyerje për të gjithë ukrainasit që kanë vuajtur”.

Sunak, duke folur në një vizitë të fushatës zgjedhore në Londër, tha: “Ajo që ai tha [Farage] ishte krejtësisht e gabuar dhe i shkon vetëm Putinit”.

Ai shtoi: “Ky është një njeri [Putin] që vendosi agjent nervor në rrugët e Britanisë, i cili po bën marrëveshje me vende si Koreja e Veriut, dhe ky lloj qetësimi është i rrezikshëm për sigurinë e Britanisë, sigurinë e aleatëve tanë që mbështeten. ndaj nesh, dhe vetëm e inkurajon Putinin më tej.”

Sir Keir, ndërkohë, tha se Putin “mbart përgjegjësinë e vetme” për pushtimin e Ukrainës dhe se “kushdo që dëshiron të jetë përfaqësues në Parlamentin tonë duhet të jetë vërtet i qartë… se ne qëndrojmë kundër këtij agresioni”.

Udhëheqësi i Lib Dem, Sir Ed Davey, tha: Kur udhëtoj nëpër vendin tonë në qytete, qyteza dhe fshatra, britanikët mbajnë flamurin ukrainas si një simbol i solidaritetit dhe shpresës për të ardhmen e tyre.

“Nigel Farage ka dëshmuar se është në anën e Putinit, jo në anën e lirisë”.

Brendan O’Hara i SNP tha për The National: “Duke mbrojtur të pambrojturit, Farage ka treguar edhe një herë se sa të paprekshme janë pikëpamjet e tij me votuesit në Skoci”.

Në intervistën e tij në Panorama, ish-lideri i UKIP dhe Partisë Brexit u pyet nga Nick Robinson në lidhje me komentet e tij të kaluara për Putin.

“Unë thashë se nuk e pëlqeja atë si person, por e admirova si një operator politik, sepse ai ia doli të marrë kontrollin e drejtimit të Rusisë”, u përgjigj ai.

Ai tha se kishte qenë “e qartë” për të për shumë vite “se zgjerimi gjithnjë në lindje i NATO-s dhe Bashkimit Evropian po i jepte këtij njeriu një arsye popullit të tij rus për të thënë: “Ata po vijnë përsëri për ne” dhe shkoni në luftë”.

I shtyrë më tej, ai shtoi: “Ne e provokuam këtë luftë. Është, e dini, sigurisht që është faji i tij – ai përdori atë që kemi bërë si justifikim”.

Pas intervistës së transmetuar të premten, Farage, një ish-deputet i Parlamentit Evropian, tha në X se ai ishte “një nga figurat e pakta që kanë qenë konsistente dhe të ndershme për luftën me Rusinë”.

Krahas deklaratës së re, ai ripostoi një fjalim në Parlamentin Evropian nga viti 2014, në të cilin i bëri thirrje Perëndimit që të “ndalojë lojërat e luftës me Putinin”.

Sekretari i mbrojtjes në hije i laburistëve, John Healey, tha se këto komente e bënë udhëheqësin e Reformës në Mbretërinë e Bashkuar “të papërshtatshëm për asnjë detyrë politike në vendin tonë, e lëre më për të udhëhequr një parti serioze në parlament”.

Presidenca ukrainase i ka thënë BBC-së se nuk do të bëjë një deklaratë zyrtare mbi komentet e zotit Farage.

Por një burim në zyrën presidenciale paralajmëroi për “virusin e Putinizmit dhe rritjen e propagandës së luftës”, duke shtuar: “Detyra e njerëzimit të qytetëruar është të luftojë këtë virus në fillim”.

Reforma në Mbretërinë e Bashkuar ka fituar terren ndaj konservatorëve në sondazhet e opinionit që kur Farage njoftoi se po rikthehej në politikën e vijës së parë si lider i partisë menjëherë pas fillimit të fushatës zgjedhore të përgjithshme.

Ai ka thënë se qëllimi i tij është që Reforma të zëvendësojë konservatorët si opozitë zyrtare ndaj Laburistëve, për të cilat ai thotë se është e sigurt se do të fitojë pushtetin më 4 korrik, megjithëse sondazhet sugjerojnë se partia mund të fitojë vetëm pak vende në këto zgjedhje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore