Sport

F1 konfirmon anulimin e Çmimit të Madh të Kinës


F1 nuk ka garuar në Kinë që nga viti 2019 për shkak të kufizimeve të udhëtimit të vendit pasi vazhdon të ndjekë një politikë zero-COVID, e cila kohët e fundit ka shkaktuar protesta në një numër qytetesh të mëdha.

Çmimi i Madh i Kinës u rendit në kalendarin e vitit 2023 për datën 16 prill, por ishte gjithmonë i kushtëzuar me lehtësimin e kufizimeve në kohë që F1 të hynte në vend dhe të zhvillonte garën pa probleme.

Në një deklaratë të lëshuar të premten, F1 njoftoi se Kina nuk do të ecë përpara vitin e ardhshëm, por konfirmoi se po vlerëson opsionet e tjera si një raund zëvendësues.

“Formula 1 mund të konfirmojë, pas dialogut me promotorin dhe autoritetet përkatëse, se Çmimi i Madh i Kinës 2023 nuk do të zhvillohet për shkak të vështirësive të vazhdueshme të paraqitura nga situata e COVID-19”, thuhet në deklaratë. “Formula 1 po vlerëson opsionet alternative për të zëvendësuar slotin në kalendarin 2023 dhe do të ofrojë një përditësim për këtë në kohën e duhur”.

Anulimi i Kinës lë një hendek katër-javor në kalendar midis Çmimit të Madh të Australisë më 2 prill dhe Çmimit të madh të Azerbajxhanit më 30 prill.

Një opsion mund të jetë një rikthim në Portimao, i cili priti Çmimin e Madh të Portugalisë si një garë standarte në 2020 dhe 2021 kur pandemia COVID-19 detyroi anulime të gjera në kalendar.

Por ende nuk është marrë një vendim i vendosur dhe nuk pritet për të paktën disa javë.

Edhe pse një garë evropiane ka të ngjarë të marrë vendin e duhur, një sfidë me të cilën përballet F1 është organizimi i transportit të mallrave midis fluturimeve në Australi dhe Azerbajxhan, dhe kostot e ndryshme të përfshira.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore