Lajme

Exxon kërkon të dominojë industrinë e naftës argjilore, blen Pioneer për 60 miliardë dollarë


Exxon Mobil Corp. ra dakord të blinte Pioneer Natural Resources Co. për 59.5 miliardë dollarë, blerja më e madhe e supermajorit në më shumë se dy dekada, pasi ajo kërkon të bëhet prodhuesi dominues i naftës argjilore.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

Exxon do të paguajë 253 dollarë për aksion në një marrëveshje të aksioneve, sipas një deklarate raporton Bloomberg.

Sipas saj, marrëveshja hap rrugën për blerjen më të madhe të Exxon që nga bashkimi me Mobil Corp. në 1999 dhe është blerja më e madhe e korporatave në botë e shpallur këtë vit.

Nëse finalizohet, marrëveshja do ta bëjë Exxon lojtarin më të madh në Pellgun Permian të Texas0it dhe New Mexico dhe do të sjellë prodhimin e përgjithshëm të kompanisë në gati 4.5 milionë fuçi ekuivalente nafte në ditë – 50 për qind më shumë se supermajori tjetër më i madh.

Ai gjithashtu zgjeron në masë të madhe inventarin e kompanisë së vendeve që ende nuk janë shpuar në pellgun më të madh të argjilorit në botë, duke i dhënë asaj akses në një numër të madh pusesh të mundshëm në tokë.

Kombinimi i Exxon me Pioneer do të ishte gjithashtu shtytja më e madhe e një kompanie të madhe nafte në Permian, duke konsoliduar një pjesë të gjerë të zonës ku prodhimi ka qenë i fragmentuar dhe kryesisht provinca e prodhuesve të pavarur.

Permian vazhdoi të bëhej fusha më e frytshme e naftës në hemisferën perëndimore, duke e bërë SHBA-të prodhuesin kryesor global.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore