Lajme

Evropa po redukton volumin e blerjeve të gazit duke pritur rënien e çmimeve


Blerjet evropiane të gazit natyror për të rimbushur magazinimin janë më të ngadalta se zakonisht në këtë kohë të vitit, pavarësisht nga një rënie e fundit e çmimeve – blerësit presin ulje të mëtejshme të çmimit të burimit.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

“Të ardhmen standarde në kontinent kanë rënë në vetëm një pjesë të niveleve më të larta rekord të verës së kaluar, por jo aq sa për të nxitur blerjen pasi konsumi rimëkëmbet ngadalë nga nivelet e ulëta të krizës. Besimi se çmimet do të vazhdojnë të bien, bën që shumë blerës të presin për të mbushur stoqet përpara dimrit të ardhshëm”, shkruan agjencia.

Rënia e konsumit të karburantit do të thotë se furnizimet globale janë ende të mjaftueshme për të përmbushur kërkesën evropiane, edhe me flukset e reduktuara ruse.

Por prodhuesit dhe tregtarët paralajmërojnë se kriza është larg përfundimit dhe një rikuperim i vonuar dhe i pasigurt i konsumit mund të prishë ekuilibrin e brishtë të tregut.

Analistët presin që ajo të bjerë në 10 euro për megavat orë, 70 për qind nën nivelet aktuale, por edhe nëse bie, rënia e çmimeve nuk do të zgjasë shumë.

Sipas gjigantit energjetik norvegjez Equinor ASA, furnizuesi kryesor i gazit në Evropë, pritjet për rënie të mëtejshme të çmimeve nënkuptojnë se mbushja e depozitave të gazit në disa vende evropiane ka të ngjarë të bjerë.

Në vend të kësaj, ka pak dyshime se Evropa do të rivendosë ende rezervat e saj të gazit në mënyrë që të përmbushë objektivat e Bashkimit Evropian.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore