Lajme

Evropa kërkon “ribalancimin” e marrëdhënieve me Kinën, jo luftën tregtare


Evropa nuk është duke u drejtuar për një luftë tregtare me Kinën për subvencionet e automjeteve elektrike (EV), por në vend të kësaj po fokusohet në një “ribalancim” për të shmangur mbështetjen e tepruar në një vend, sipas kreut të organit që përfaqëson krerët e shteteve dhe qeverive të Bashkimit Evropian.

“Ne nuk duam asnjë luftë tregtare, përkundrazi”, tha të enjten Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian, në një intervistë me Bloomberg në margjinat e Dialogut Global të Berlinit.

“Ne dëshirojmë të ribalancojmë marrëdhëniet tona me Kinën për të adresuar dobësitë kritike”, shtoi Michel. “Nuk është kurrë mirë kur je kaq i varur nga një vend”.

Kina fillimisht reagoi në mënyrë agresive ndaj njoftimit të Komisionit Evropian këtë muaj se do të hetojë subvencionet e paguara për prodhuesit e EV-ve, duke e quajtur atë “një akt të zhveshur të proteksionizmit” dhe duke nxitur shqetësime për një luftë të mundshme tarifore.

Këto frikë u lehtësuan pas një vizite të mëvonshme në Pekin nga komisioneri i tregtisë së BE Valdis Dombrovskis.

Qeveria e Presidentit Xi Jinping shmangu çdo retorikë që mund të rrezikonte një marrëdhënie ekonomike me vlerë 900 miliardë dollarë dhe zëvendës kryeministri He Lifeng ra dakord të ngrejë disa grupe pune, duke përfshirë shërbimet financiare dhe kufizimet tregtare.

Michel tha se pas pushtimit të Ukrainës nga forcat e Kremlin-it vitin e kaluar, Evropa kishte mësuar mësimin e saj nga mbështetja e tepërt në Rusi për lëndët djegëse fosile dhe tani po e zbatonte këtë në marrëdhëniet e saj me Kinën.

“Brenda BE-së ka një pikëpamje të përbashkët, vizion të përbashkët që ne duhet të ribalancojmë marrëdhëniet tona ekonomike, të adresojmë dobësitë tona”, shtoi ai. “Ne po angazhohemi shumë me Kinën dhe kam besim se mund të mbrojmë interesat evropiane”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore