Lajme

Evropa dhe Britania e Madhe u goditën nga disa rasteve të gripit të shpendëve këtë verë


Mbretëria e Bashkuar dhe Evropa kontinentale janë goditur nga një numër “i paprecedentë” i rasteve të gripit të shpendëve këtë verë, me 47.5 milionë zogj që janë vrarë që nga vjeshta e kaluar, sipas shifrave të reja.

Raportimet tregojnë se pothuajse 2 mijë e 500 shpërthime të sëmundjes që nga viti i kaluar.

Ka pasur gjithashtu mijëra shpërthime të regjistruara te shpendët e egër, sipas përditësimit të fundit nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve të BE-së. Virusi arriti në rritjen e kolonive të shpendëve të detit në bregun verior të Atlantikut, duke vrarë një numër të madh.

Në vitet e kaluara, shpërthimet e gripit të shpendëve u zvogëluan me motin më të ngrohtë dhe përfundimin e migrimit nga zogjtë e egër në vjeshtë dhe dimër.

Shpërthimet kanë vazhduar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe gjetkë në Evropë këtë verë, duke çuar në frikën se variantet shumë patogjene të gripit të shpendëve tani janë endemike te zogjtë e egër, duke krijuar një rrezik infeksioni gjatë gjithë vitit.

Nga qershori deri në shtator, numri i shpërthimeve te shpendët e zbutur ishte më shumë se pesë herë më i lartë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Ekspertët thonë se të gjitha llojet e zogjve janë infektuar tani, duke bërë që virusi të mbetet.

Shpërthimet kanë kaluar gjithashtu Oqeanin Atlantik, duke u përhapur nga Evropa në Amerikën e Veriut përgjatë rrugëve të migrimit dhe duke çuar në asgjësimin e miliona shpendëve në SHBA dhe Kanada.

Ekspertët e sëmundjeve thonë se shpërthimet mund të përkeqësohen edhe më shumë këtë dimër.

“Me fillimin e migrimit të vjeshtës dhe rritjen e numrit të shpendëve të egër që dimërojnë në Evropë, ata kanë gjasa të jenë në rrezik më të lartë të infeksionit nga HPAI (gripi i shpendëve shumë patogjene) sesa vitet e mëparshme për shkak të qëndrueshmërisë së vëzhguar të virusit në Evropë”, tha Guilhem de Seze, kreu i vlerësimit të rrezikut në Autoritetin Evropian të Sigurisë Ushqimore.

Provat veterinare për të testuar vaksinat e gripit të shpendëve kanë filluar në Francë dhe Holandë, por ka pikëpyetje rreth efektivitetit të vaksinave kundër gripit të shpendëve dhe nëse zogjtë e vaksinuar mund ta përhapin ende sëmundjen nëse janë të infektuar.

Komisioni Evropian ka thënë se dëshiron të lejojë që vezët e prodhuara në BE të etiketohen si “të lirë” edhe nëse zogjtë mbahen brenda.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore