Sport

Everton rrezikohet penalizim nga Premier League


Photo: Everton FC

Everton përballet me një penalizim të mundshëm në tabelë në Premier League këtë sezon pas shkeljeve të Fair Play Financiar anglez.

Gazeta britanike “Daily Mail”, raporton duke shpjeguar se çdo penalitet do të ishte një goditje për shpresat e klubit për të qëndruar në kategori. Everton është dy pikë mbi zonën e rënies dhe katër skuadrat rivale që janë afër kanë ndeshje më pak.

Rivalët Everton kishin shprehur tashmë pakënaqësi pasi morën garanci nga Premier League verën e kaluar se Everton nuk kishte asnjë akuzë pavarësisht se kishte humbje të kombinuara prej 371 milionë paund në një periudhë tre vjeçare. Më shumë se tre herë kufiri i lejuar prej 105 milionë paund.

Në gjashtë letra të veçanta dërguar Premier League, klubet kanë kërkuar më shumë transparencë dhe kanë kërkuar që çështja të përmbyllet këtë sezon.

Kompanitë kanë paralajmëruar gjithashtu se dështimi për të dëgjuar çështjen këtë sezon mund të ndikojë në dy betejat e ardhshme të rënies, duke e lënë Premier League-n të hapur ndaj veprimeve të shumta ligjore nga deri në gjashtë klube.

Everton iu shmang rënies me katër pikë sezonin e kaluar dhe është përfshirë sërish në luftën për siguri këtë sezon. Premier League thuhet se ka shprehur besimin se çështja mund të përfundojë para përfundimit të sezonit më 28 maj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore