Biznes

Evergrande pranon krizën e borxhit, teksa protestuesit rrethojnë selinë


China Evergrande Group, kompania e pasurive të paluajtshme, ka thënë se nuk mund të shesë prona dhe asete të tjera aq shpejt sa të shlyejë borxhet masive prej 300 miliardë dollarësh.

Gjithashtu ka shtuar se fluksi i parasë së saj ishte nën “presion të jashtëzakonshëm”.

Agjencia e lajmeve, “The Guardian”, tregon se pak orë pasi investitorët e zemëruar rrethuan selinë në Shenzhen dhe kompania mohoi se kishte falimentuar, Evergrande lëshoi ​​një deklaratë në bursën e Hong Kong-ut, duke thënë se këtë muaj do të vijonte një rënie e konsiderueshme e shitjeve.

Kjo rënie ka të ngjarë të përkeqësojë më tej likuiditetin e kompanisë dhe rrjedhën e parasë.

Për këtë, ajo ka fajësuar “raportet e vazhdueshme negative në media” për zbehjen e besimit të investitorëve, duke rezultuar në një rënie të mëtejshme të shitjeve në muajin shtator, i cili zakonisht është një muaj i fortë për shitjet në Kinë.

Evergrande deklaroi edhe se dy nga filialet e saj nuk kishin përmbushur detyrimet e garancisë për produktet e menaxhimit të pasurisë me vlerë 934 milionë juan të lëshuara nga palët e treta.

Kjo mund të “çojë në parazgjedhje”, ka shtuar ajo.

Ndërkohë, bordi ka emëruar këshilltarë për të “vlerësuar strukturën e kapitalit të grupit, për të vlerësuar likuiditetin e grupit dhe për të eksploruar të gjitha zgjidhjet e mundshme për të lehtësuar çështjen aktuale të likuiditetit”.

Gjatë deklaratës u bë me dije se kompania nuk kishte arritur të gjente një blerës në shitjen e ankthit të automjeteve të saj elektrike dhe filialeve të shërbime.

Këtë vit, Evergrande u kthye në një nga kompanitë më në borxh në botë dhe ka parë që aksionet e saj të bien me 75 për qind, duke ngjallur frikën tek analistët për “rrezikun e infektimit” që përhapet në sektorin e pronave të mbinxehura të Kinës dhe gjithashtu në sistemin e vet bankar.

Njoftimi vjen pas një dite të trazuar, e cila u përball nga protesta gjithnjë e më të dëshpëruara nga investitorët e vegjël dhe blerësit e shtëpive, duke kërkuar paratë e tyre mbrapsht.

Skena kaotike shpërthyen në selinë e kompanisë në Shenzhen, teksa afro 100 investitorë të pakënaqur u mblodhën në sallën pritëse për të kërkuar shlyerjen e kredive dhe produkteve financiare.

Kjo bëri që më shumë se 60 punonjës të sigurisë të formonin një mur para hyrjeve kryesore të rrokaqiellit të lartë në qytetin jugor, ku protestuesit u mblodhën për të bërtitur ndaj përfaqësuesve të kompanisë.

Du Liang, i identifikuar nga stafi si menaxher i përgjithshëm dhe përfaqësues ligjor i sektorit të menaxhimit të pasurisë së Evergrande, ka lexuar një propozim shlyerje për ata që mbanin produkte të menaxhimit të pasurisë, por protestuesit në selinë e kompanisë e refuzuan atë.

“Ata thanë që shlyerja do të zgjasë dy vjet, por nuk ka asnjë garanci të vërtetë dhe jam i shqetësuar se kompania do të falimentojë deri në fund të vitit”, ka thënë një protestues i mbiquajtur Wang, i cili ka treguar se punon për Evergrande dhe se kishte investuar 100 mijë juanë.

Muajt e fundit, kanë protestuar edhe qindra të tjerë në një forum online të krijuar nga “People’s Daily”, gazeta zyrtare e Partisë Komuniste Kineze, duke kërkuar ndihmë nga qeveria.

Nga ana tjetër, analistët besojnë se kompania do të detyrohet të ristrukturojë borxhin e saj dhe ndoshta të përballet me çmontimin nën një operacion të orkestruar nga qeveria për të siguruar një ulje të butë që nuk do të përmbysë tregun e fryrë të pronave në vend.

Megjithatë, Evergrande iu përgjigj spekulimeve me fjalët se “komentet e fundit që janë shfaqur në internet në lidhje me ristrukturimin e Evergrande janë plotësisht të rreme”.

“Kompania me të vërtetë po përballet me vështirësi të pashembullt për momentin, por ajo do të kryejë me vendosmëri përgjegjësitë e saj kryesore të korporatës, do t’i përkushtohet plotësisht rifillimit të punës dhe industrisë”, ka shtuar ajo.

Gjithashtu grupi “do t’i mbrojë transaksionet e strehimit dhe synon të bëjë gjithçka të mundshme për të rivendosur operacionet normale të biznesit dhe të garantojë plotësisht të drejtat dhe interesat ligjore të klientëve”.

Sidoqoftë, grupi përballet me probleme serioze financiare dhe deklarata zbuloi madhësinë e krizës, e cila ka parë që obligacionet e saj të binin në më pak se 75 për qind në vlerën nominale në disa raste.

Shumë blerës të shtëpive të ndërtuara nga Evergrande kanë shprehur shqetësimin për parapagimet e bëra për projektet e pezulluara nga firma e pronës, duke shfaqur shqetësime në Weibo, ekuivalenti i Twitter-it në Kinë.

Javën e kaluar, një raport nga “Capital Economics” ka njerrë se Evergrande kishte 1.4 milionë prona që është zotuar t’i përfundojë deri në fund të qershorit.

Kurse analistët në firmën e inteligjencës së tregut me qendër në Hong Kong, Reorg, përshkruan në një raport sesi mosmarrëveshjet mbi pagesat e kontraktorëve ndërthuren me ekspozimin e madh të pronave të papërfunduara nga Evergrande, të cilat blerësit i kanë paguar paraprakisht.

“Në raste ekstreme, nëse Evergrande nuk arrin të përfundojë projektet e pronës së para-shitur në kohë, për shkak të pamundësisë për të paguar kontraktorët, do të jetë përgjegjëse ndaj blerësve për humbjet e tyre”, ka deklaruar Reorg.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore