Biznes

Evergrande kërkon mbrojtje nga falimentimi në SHBA teksa kriza thellohet


Evergrande ka kërkuar mbrojtje nga falimentimi në SHBA teksa thellohet kriza e pasurive të paluajtshme në Kinë.

Kjo do të lejojë kompaninë me borxhe të mëdha të mbrojë asetet në SHBA ndërsa punon për një marrëveshje shumë miliarda dollarësh me kreditorët.

Evergrande dështoi në borxhet e tij të mëdha në vitin 2021, gjë që shkaktoi valë tronditëse në tregjet financiare globale.

Sakaq, lëvizja vjen pasi problemet në tregun e pronave të Kinës shtojnë shqetësimet për ekonominë e dytë më të madhe në botë.

China Evergrande Group bëri depozitimin e Kapitullit 15 për mbrojtjen e falimentimit në një gjykatë të New York-ut.

Ky kapitull mbron asetet amerikane të një kompanie të huaj teksa ajo punon për ristrukturimin e borxheve.

Njësia e pasurive të paluajtshme të grupit ka më shumë se 1 mijë e 300 projekte në më shumë se 280 qytete në vend, sipas faqes së saj të internetit.

Bizneset e tjera përfshijnë një prodhues makinash elektrike dhe një klub futbolli.

Evergrande ka punuar për të rinegociuar marrëveshjet e saj me kreditorët pas mospagesës së borxhit.

Me borxhe të vlerësuara në më shumë se 300 miliardë dollarë, ajo ishte ndërtuesi më i madh i pronave me borxhe në botë.

Aksionet e saj janë pezulluar nga tregtimi që nga viti i kaluar.

Evergrande zbuloi muajin e kaluar se humbi një total prej 581.9 miliardë juanë gjatë dy viteve të fundit.

Disa nga kompanitë më të mëdha në tregun e pasurive të paluajtshme të Kinës po përpiqen të gjejnë para.

“Çelësi i kësaj çështjeje është përfundimi i projekteve të papërfunduara sepse kjo të paktën do të mbajë rrjedhjen e një pjese të financimit”, ka thenë Steven Cochrane i firmës kërkimore ekonomike Moody’s Analytics.

Sipas tij, shumë shtëpi janë shitur paraprakisht, por nëse ndërtimi ndalon, blerësit nuk bëjnë më pagesa hipotekore, gjë që vë më shumë tendosje në financat e zhvilluesve.

Në fillim të këtij muaji, Pekini ka deklaruar se ekonomia e Kinës kishte rrëshqitur në deflacion pasi çmimet e konsumit ranë në korrik për herë të parë në më shumë se dy vjet.

Rritja e dobët do të thotë se Kina nuk po përballet me rritjen e çmimeve që kanë tronditur shumë vende të tjera dhe kanë shtyrë bankierët qendrorë gjetkë të rrisin ndjeshëm kostot e huamarrjes.

Po ashtu importet dhe eksportet e vendit ranë ndjeshëm muajin e kaluar pasi kërkesa më e dobët globale kërcënoi perspektivat e rimëkëmbjes së ekonomisë së dytë më të madhe në botë.

Shifrat zyrtare treguan se eksportet ranë me 14.5% në korrik krahasuar me një vit më parë, ndërsa importet ranë 12.4%.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore