Lajme

Eurozona zhytet në recesion, rëndohet kriza e kostos së jetesës


Eurozona ra në recesion në tre muajt e parë të vitit pas rishikimit të shifrave zyrtare të Eurostat-it.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta britanike “The Guardian”.

Ekonomia e bllokut u tkurr pasi rritja e kostos së jetesës rëndonte mbi shpenzimet e konsumatorëve.

Agjencia statistikore e BE-së tregoi se produkti i brendshëm bruto (PBB) ra me 0.1 për qind në tremujorin e parë të vitit dhe tre muajt e fundit të vitit 2022 pas rishikimeve të vlerësimeve të mëparshme.

Një recesion teknik përgjithësisht përkufizohet si dy tremujorë radhazi me rritje negative.

Vlerësimet e mëparshme sugjeruan se blloku i monedhës së vetme kishte shmangur për pak recesionin në të dy tremujorët.

Shifrat e përditësuara treguan se BE-ja më e gjerë shmangi një recesion pasi PBB-ja u rrit me 0.1 për qind në tre muajt e parë të vitit, pas një tkurrjeje prej 0.2 për qind në tremujorin e fundit të 2022.

Mbretëria e Bashkuar shmangu hyrjen në recesion në fillim të vitit, ndërsa rritja në SHBA gjithashtu mbeti pozitive.

Megjithatë, vëllimet e PBB-së në eurozonë dhe BE janë më shumë se 2 për qind më të larta se niveli i regjistruar në tremujorin e fundit të vitit 2019 para se të godiste pandemia e COVID-19.

Familjet në të gjithë eurozonën janë nën presion nga rritja e kostove të jetesës pasi pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një rritje të mprehtë të çmimeve të gazit, duke nxitur normat më të larta të inflacionit që nga themelimi i bllokut të monedhës së përbashkët.

Me konsumatorët nën presionin e çmimeve më të larta të energjisë dhe ushqimeve, konsumi final i familjeve tërhoqi PBB-në në të gjithë zonën e euros me 0.1 pikë përqindjeje, pas një rënie më të madhe prej 1 pikë përqindjeje në tremujorin e mëparshëm.

Disa ekonomi të eurozonës ishin në recesion ose ishin afër regjistrimit të dy tremujorëve radhazi të rënies, duke përfshirë Gjermaninë, ekonominë më të madhe të BE-së.

Franca shënoi rritje afër zeros, me rritje të ulët në tremujorin e katërt dhe një rritje modeste prej 0.2% në tre muajt e parë të 2023-it.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore