Shqipëria

Euronews: ‘Pazari i lirë” i pushimeve në Shqipëri, që do të shpërthejë në 2024


Një pikë e nxehtë pushimesh po rritet në popullaritet falë çmimeve të lira, peizazheve të mahnitshme dhe historisë magjepsëse.

Ndërsa vende si Spanja dhe Greqia kanë qenë ndër destinacionet e preferuara të britanikëve prej vitesh, një vend evropian shpesh është anashkaluar.

Shqipëria është një vend që shpesh rrëshqet nën radar, pavarësisht historisë së saj magjepsëse, peizazheve të mahnitshme natyrore dhe plazheve me ujë të pastër kristal.

Pavarësisht se kaloi pa u vënë re nga një pjesë e madhe e pushuesve britanikë, Shqipëria ka ardhur duke u rritur në popullaritet vitet e fundit.

Sipas të dhënave të Bordit Turistik Shqiptar, vendi priti mbi 10 milionë vizitorë në vitin 2023, që ishte një rritje e ndjeshme krahasuar me një vit më parë.

Ndërsa shumica e pushuesve dynden në Ksamil, Himarë dhe Sarandë në Rivierën Shqiptare, kryeqyteti i vendit, Tirana po rritet gjithashtu në popullaritet falë çmimeve të përballueshme.

Siç raportohet nga një ekip ekspertësh të udhëtimit në eurochange, Tirana ka disa nga birrat më të lira në Evropë, me një kriko që kushton 2,06 paundë.

Jo vetëm krikot janë të lira, por edhe pjatat tradicionale në qytet janë jashtëzakonisht të përballueshme.

Ekspertët e udhëtimit në eurochange kanë zbuluar se pushuesit mund të blejnë një vakt me tre pjata për vetëm 20,63 paundë për person.

Gatimet tradicionale

Një nga gatimet kombëtare të vendit është tavë kosi – një pjatë me mish qengji të pjekur dhe oriz, e shërbyer me një salcë kosi të aromatizuar.

Pjata të tjera tradicionale përfshijnë byrek, një gatim i shijshëm i bërë nga shtresa të holla brumi dhe i mbushur me një sërë përbërësish si djathi, spinaqi dhe mishi i kalitur.

Ka edhe pispili, i cili është një bukë misri e mbushur me presh, djathë, qepë të njoma dhe spinaq.

Për diçka më të ëmbël, pushuesit duhet të synojnë të provojnë trileçe – një kek i lagur nga tre lloje të ndryshme qumështi dhe i mbuluar me karamel.

Laura Evans-Fisk, kreu i angazhimit digjital në eurochange tha: “Ndërsa britanikët shpesh mund të bëjnë disa oferta më të lira duke rezervuar një paketë pushimi, destinacionet mund të kufizohen në vendpushimet më të njohura në të gjithë Evropën.”

“Nëse eksplorimi i një destinacioni më pak të njohur është i rëndësishëm për ju, rezervimi i fluturimeve dhe akomodimit veçmas është shpesh mënyra më e mirë për të shkuar. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të gjeni ende një marrëveshje të volitshme”.

Përveç ushqimeve dhe pijeve të volitshme, ka shumë gjëra për të bërë në kryeqytet.

Muzetë magjepsës

Një nga ato vende është BunkArt 1 – një bunker masiv i Luftës së Ftohtë i kthyer në muze.

Diktatori komunist Enver Hoxha ndërtoi pallatin e madh pesëkatësh të nëndheshëm për të mbrojtur veten dhe zyrtarët e tjerë të lartë në vitet 1970.

Bunkeri u hap si një atraksion turistik në vitin 2014 dhe tani strehon ekspozita të historisë moderne, si dhe pjesë të artit bashkëkohor.

Ekziston edhe BunkArt 2, i cili u hap kohët e fundit dhe mbulon historinë e Ministrisë së Brendshme Shqiptare.

Një tjetër atraksion i njohur turistik është teleferiku, i cili ndodhet vetëm 15 minuta nga qendra e qytetit.

Një vend tjetër kryesor është Sheshi Skënderbej, i cili është sheshi kryesor i qytetit.

Fluturimet nga Londra në Tiranë zgjasin afërsisht tre orë.

Akomodimi është gjithashtu i lirë, me një natë që kushton mesatarisht 38 paundë për një natë, sipas hulumtimit nga eurochange.

Gjuha vendase është shqipja – edhe pse anglishtja ka të ngjarë të flitet në shumicën e hoteleve, restoranteve dhe atraksioneve turistike.

Leku shqiptar është monedha zyrtare e vendit, me 10 paundë, të cilët konvertohen në 1 mijë e 216 lek.

Tirana nuk është i vetmi qytet i nënvlerësuar në Evropë që është shtëpia e birrave të lira.

Bratislava në Sllovaki është relativisht e vogël për një kryeqytet evropian, por ka shumë për vizitorët për të eksploruar përgjatë rrugëve të saj.

Kryesorja midis tyre është përzgjedhja e saj tepër e përballueshme e birrës, me kriko që mesatarisht kushtojnë rreth 1,60 paundë.

E tillë është tërheqja e Bratislavës për pirësit e birrës, blogeri i ushqimeve dhe pijeve Global Treats e përshkroi atë si “parajsë” për ata që pëlqejnë të pinë dhe thanë se birra ishte më e lirë se uji në disa vende.

Sarajeva në Bosnjë dhe Hercegovinë është gjithashtu shtëpia e birrave të lira, me një kriko që kushton më pak se 2 paundë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore