Lajme

 Euro në rënie pas rezultateve të zgjedhjeve evropiane


Euro është më e dobët kundrejt dollarit dhe paundit mëngjesin e sotëm, ndërsa tregtarët e valutës përtypin lajmet nga zgjedhjet evropiane.

Si rregull i përgjithshëm, njerëzit në financa nuk e pëlqejnë pasigurinë – për shembull, vendimi i Presidentit Macron për të thirrur zgjedhje të parakohshme.

Sot në mëngjes, euro u vlerësua në më pak se 85 p pasi ishte më e lartë se ajo për pjesën më të madhe të javës së kaluar dhe më pak se 1,08 dollarë pasi ishte më afër 1,09 dollarë për pjesën më të madhe të javës së kaluar.

Lëvizjet nuk duken si shumë, por ndryshimet e vogla mund të zbulojnë shumë për mënyrën se si ndihen njerëzit në tregjet ekonomike.

Duke u kthyer në Francë – bursa e Parisit ra ndjeshëm të hënën pasi Presidenti Macron shpalli zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Paris CAC 40, i cili ndjek 40 aksionet më të rëndësishme të tregut, ra 2.4% kur u hap.

Diku tjetër në Evropë, Frankfurt DAX dhe pan-Europian Stoxx 600 ranë të dyja me 0.7%.

Është e rëndësishme të mbani mend se tregjet e aksioneve shpesh shohin paqëndrueshmëri pas goditjeve politike – dhe mund të stabilizohen në orët dhe ditët në vijim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore